Ağız kokusunun tedavisi mümkün müdür?

Sevgililerin ayrılmasına sebep olan, evlilikleri yıkan ve kariyerinizde sekteye uğrayıp özgüven ile medeni cesaretinizi kullanmanızı engelleyen ağız kokusu, aslında sanıldığı kadar basit bir hastalık değildir. Fizyolojik ve Patolojik olarak tıp dünyasında iki ana başlık altında toplanan tıp dünyası, gün boyunca dilde ve damakta üreyen bakterilerden kaynaklanmaktadır.

Patalojik ağız kokularının sebepleri genelde diş ve dişeti hastalıkları ve solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanırken diyabet, böbrek yetmezliği ve metabolizma bozukluklarından kaynaklanabilmektedir. Genel olarak bakıldığında, ağız kokusu üzerine yapılmış çalışmalar bize ağız kokusunun %87 sinin ağız boşluğu kaynaklı olduğunu göstermektedir. Bunun %51 si dilden, %49 u ise diş ve dişeti hastalıklarından kaynaklanmaktadır.

Okaliptus, karanfil, tarçın, zerdeçkırmızı gibi antibakteriyal bitkilerin düzenli olarak kullanımı ağız kokusunda kalıcı tedavi sağlarken, naneli ve mentollü sakız, pastil ve spreyler ise kokuları yalnızca çok kısa süreliğine ağız kokusunu perdelemektedir.

]]>