Ağız kokusunun nedenleri nelerdir?

Sosyal yaşantımızı ve özel hayatımızı olumsuz yönde etkileyen faktörlerin başında gelen hastalıklardan birisi olan ağız kokusu, özgüven eksikliğine sebebiyet olmaktadır. Aslında oldukça önemli olan lakin bir kişi tarafından önemsenmeyen bu hastalık halitosis olarak bilinirken, dünya nüfusunun yaklaşık olarak %25′inde görülmektedir.

Ağız kokusu türleri ve nedenleri:

– Fizyolojik ağız kokusu: Fizyolojik olan ağız kokuları geçici olurken beslenmeniz ve diş hekimliği restorasyonları ile alakalı bir durumdur. Genellikle iyi temizlenmemiş ağız boşluğunda biriken gıdalar bu kokulara yol açar.

– Patojik ağız kokusu: Genellikle ağız açısından sebeplerden kaynaklanan bu hastalığın tedaviyle giderilmesi mümkünken, dişeti hastalıkları, dil tabakası, tüketmek artıkları, ağız içi yaralar, kirli takma dişler ve tükürük miktarında oluşan azalma bu hastalığa yol açmaktadır. Ayrıca akciğer absesi ve kanseri, bronşektazi, nekrotizan pnömoni, ampiyem gibi alt solunum yolu hastalıkları da kötü ağız kokusuna sebebiyet olmaktadır.

– Sistemik diğer hastalıklar: Mide kanseri, hiatal hemi, pilor darlığı, ösefagus rahatsızlıkları, kronik böbrek yetmezliği, karaciğer sirozu, karaciğer yetmezliği ve kanseri, kronik böbrek hastalıkları, lösemi ve agranulositoz, karsinoid, AIDS, multipl skleroz ve metabolik hastalıklar ağız kokusuna sebebiyet verebilmektedir.

]]>