Ağız kokusunu önlemek açısından dil temizliğine dikkat

Dil üzerinde oluşan tabakanın altında oksijensiz ortamda yaşayan mikropların ağız kokusuna sebebiyet olduğunu belirten uzmanlar, her gün en az bir kere dil temizliği yapılması gerektiği uyarısında bulunuyor.

Eyüp Devlet Hastanesi’nde görev yapan Diş Hekimi Hakan Erdoğan yaptığı açıklamada, sosyal hayatı etkileyen, özgüveni sarsan, iletişim bozukluğuna yol açan ve utangaçlık duygusunun yaşanmasına sebebiyet olan ağız kokusunun, insanlarda içe kapanma ve stres gibi olumsuzluklar yaşamasına, evliliklerde boşanmalara bile sebebiyet olduğuna dikkat çekti.

Diş Hekimi Erdoğan, ağız kokusuna, sigara, ağız kuruluğu, kötü ağız hijyeni, dental, burun, sinüs ve boğaz problemleri, alt solunum yolları enfeksiyonları, iştah, diyet ve çeşitli hastalıkların sebebiyet olduğunu söyledi. Toplumun yüzde 25′inin ağız kokusu problemi yaşadığına dikkat çeken Hakan Erdoğan, ağız kokusu problemlerinin başlıca nedeninin ağız bakımı yapmamak olduğunu vurguladı. Diş Hekimi Erdoğan, şöyle dedi:

“Ağız kokusuna, oksijensiz ortamda yaşayabilen mikroplar sebebiyet olmaktadır. Dil üzerinde oluşan tabakanın altında yaşayan bu mikroplar, kokunun en büyük nedenidir. Diş eti problemleri, diş çürükleri de bu mikroplara yaşayacak ortamlar sunar. Ağız kokusu basite alınmamalıdır. Yeterli diş ve dil temizliği yaparak insanlarımızın birçoğu yaşadıkları bu sıkıntıdan kurtulabilir.”

Dil temizliğinin yapılabilmesi açısından gerekli aletlerin satışının da yok denecek kadar az olduğuna değinen Erdoğan, “Günde en az bir kere dil temizliği yaparak, mikropların yaşamasına imkân tanıyan oksijensiz ortamın ortan kaldırılması lazım” ifadelerini kullandı.

Ağız kokusundan kurtulmak açısından özellikle yemeklerden sonra bol su ile gargara yapılmasını öneren Hakan Erdoğan, yoğurt, maydanoz, tarçın, yeşil çay kullanımının da ağız kokusunu giderdiğini söyledi. Yüksek protein içeren et, yumurta, deniz ürünleri, baklagiller, peynir gibi gıdaların ağız kokusu yaptığını kaydeden Erdoğan, bu tür gıdaların tüketiminin ardından mutlaka ağız temizliğinin yapılmasını istedi.

Ağız kokusunun yaşanmaması açısından ağzın nemli olması gerektiğine de işaret eden Diş Hekimi Erdoğan, “Sıvı azlığı, ağız kokusuna sebebiyet olabiliyor. Diyet yapanlar da gerekli sıvıyı almadıkları açısından ağız kuruluğu nedeniyle ağız kokusu yaşayabiliyorlar” şeklinde konuştu.

]]>