Ağız kokusuna güle güle

Aslında birkaç küçük önlemle kolayca kurtulabilinecek ağız kokusu problemi yüzünden kişilerin zor durumlarda kaldıklarını, kendilerine olan güvenlerini yitirdiklerini ve konuşmaktan çekindiklerini ya da kişilerin onlarla konuşmaktan kaçındıklarını, böylece kendi içine dönen hastaların sosyal çevrelerinin kısıtlandığını ifade ediliyor.

Düşünün ki önemli bir iş görüşmesinin ortasındasınız; her adımı doğru attığınızı ve işi aldığınızı düşünmeye başladınız. Görüşmenin sonunda kendinizden emin bir biçimde ayağa kalktınız el sıkıştınız ve “sizinle konuşmak bir zevkti sizden haber bekliyorum” dediniz. Bir anda görüştüğünüz kişinin ifadesinin değiştiğini dudaklarını buruşturduğunu fark ettiniz, gülümsemesinde bir gerginlik oluştu ve sizde bir şeylerin yanlış gittiğini anladınız. En kötüsü de bunun sizin kötü nefesiniz yüzünden olduğunu fark ettiniz. Bu bırakmak istediğiniz en son izlenimdi.

Nefes kokusunu gidermeye dair öneriler…

– Eğer önemli bir görüşme ya da toplantının arifesindeyseniz baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Yediğiniz şeyin miktarına bağlı olarak ne derece sık dişinizi fırçalarsanız fırçalayın koku ağzınızda 24 saat kalabilir. Soğan, sarımsak, acı biber, sarımsak, salam, sucuk, pastırmadan kaçının. Aynı zamanda bazı peynirlerden (rokfor gibi) , bazı balıklardan hatta pizzanın üstündeki ançüez den bile uzak durun.

– Kahve, bira yerine su veya meyve suyu açısından.

– Bir şeyler yedikten sonra hemen dişlerinizi fırçalayın. Bu yediğiniz yemeklerle ilişkilendirilen kokuları uzaklaştırır. Ağız kokusunun en önemli nedeni diş plağıdır. Ağzımızda 50 trilyon kadar mikroskobik organizmanın dolaştığı tahmin ediliyor. Bunlar yemekten her bir parça alışımızla birlikte dudaklarımız arasından ağzımıza girerler ve köşelerde kalırlar ve kötü koku üretirler. Sonuç olarak bu kötü kokudan kurtulmak açısından günde 2 defa dişlerimizi fırçalamalı ve bu plağı dışarı atmalıyız. Eğer yanınızda diş fırçanız ve macununuz yoksa en azıdan suyla ağzınızı çalkalayınız.

– Eğer 20 dakika ferah bir nefese ihtiyacınız varsa ağız gargarasıyla ağzınızı çalkalamak güzel bir fikir olabilir fakat bu Cinderella’nın balkabağı gibidir zaman geçip de yirmi dakika sona erdiğinde sihir de sona ermiş olacaktır ve siz yine ellerinizin arkasında konuşmaya başlayacaksınızdır.

– Maydanoz yemeyi ihmal etmeyin. Maydanoz yalnızca salatada kullandığımız yeşillik değildir aynı zamanda da bir nefes temizleyicidir. Maydanoz nefesinizi doğkırmızı olarak tazeler yalnızca tam olarak çiğnediğinizden emin olun. Aynı zamanda mutfağınızda olan bazı doğkırmızı otlar ve baharatlarda doğkırmızı nefes tazeleyicilerdir. Kötü nefesinizi hissettiğiniz anda karanfil, zencefil ve anason çiğneyebilirsiniz.

– Dişlerinizle birlikte dilinizi de fırçalamayı ihmal etmeyin.

– Burnunuzdan nefes almaya çalışın. Ağızdan nefes almak kuru bir ağza sebebiyet olur ki bu kötü kokuya sebebiyet olan bakterilere zemin hazırlar.

Yukarıdaki pratik öneriler, nefes kokusu giderilmesinde işe yarayabilir lakin ısrar eden ağız kokularında kişilerin mutlaka bir diş kliniğini ziyaret etmeleri gerekir. Ağız kokusu diğer ağız problemlerinin işareti olabilir. Çürümekte olan bir diş ya da diş fırçalamayla temizlenemeyen bir plakta ağız kokusuna sebebiyet olabilir. Bir diş hekiminin yardımıyla kalıcı ferah bir nefese sahip olabileceğimizi unutmamalıyız.

]]>