Ağız kokusu nasıl giderilir?

Her insanın hastalığına ve hastalığının şiddetine göre farklı biçimde yoğunluk gösterek ağız kokusu, genel olarak sabah saatlerinde saatlerinde yaşanırken son derece rahatsız edici ve sosyal yaşantınızı sınırlayan bir sorundur. Bazı insanlarda ise hastalıktan oluşan kokular çoğunlukla dişetlerinden oluşan sorunlardan kaynaklanmaktadır.

Ağız bakımınızı doğru ve tam olarak gerçekleştirdiğiniz biçimde daima ağız kokusu ortaya çıkmayacakken, bu kokuyu örtülemek ve gidermek açısından çeşitli yollar bulunmaktadır.

– Sakız çiğneyin
Ağız kokusunun en büyük düşmanı aslında tükürüktür. İçinde tüketmek parçacıklarının bulunduğu birçok maddeyi mideye gönderebilecek olan güçlü enzimleri ve bakteri öldürücü antiboyitikleri içeren tükürük oluşumu açısından sakız çiğnememiz gerekmektedir. Çiğnenen şekersiz sakız tükürük salgılarını arttırabilecekken, ağız temizliğine de yol açmaktadır.

– Tarçın tüketin
Ağız kokusunun doğadan gelen en önemli ilacı olarak adlandırabileceğimiz tarçın, uygun yemekler ile içeceklerin içinde sıkça tüketilmelidir.

– Bol bol su tüketin
Sıkça su tüketimi gerçekleştirerek dilinizin ve ağzınızın kurumasını engelleyebilir, bu sayede tükürük bezlerinin çalışmasını sağlayabilirsiniz. Su ağız içerisindeki bakterileri öldürerek, üremesini önler.

– Dişlerinizi ve dişetlerinizi koruyun
Dişlerinizin ve dişetlerinizin zarar görmesini engelleyerek ağız kokusu seviyesini en alt düzeye indirebilir ve engelleyebilirsiniz.

– Sigara ve alkol kullanmayın
Her hastalığın olduğu gibi bu hastalığında başlıca sorunu olarak nitelendirilen sigara ve alkol tüketiminden vazgeçin.

]]>