Ağız kokusu açısından ne yapılmalı

Ağız kokusunun meydana gelmesinin bir çok nedeni vardır. Yediğiniz besinler, mide rahatsızlıkları, ağız sağlığının bozulması, içtiğiniz içecekler gibi nedenler nefesinizin kokmasına sebep olabilir. Sindirim yolu veya akciğer rahatsızları da ağız kokmasına sebebiyet olan diğer etkenlerdir. Peki ağız kokusunu önlemek açısından ne yapılmalı?

Ağız kokusunu önlemek açısından evinizde olan bitkiler, yemekler ve sizin düzenli olarak yaptığınız ağız temizliği bu sorunun ortadan kaldırılmasını sağlar. Çürük diş veya diş eti hastalıklarınız varsa bir diş hekimine baş vurmalısınız. Nefesin kokmasındaki en büyük etkenlerden biridir diş sağlığı.

Uzun süre aç kalmak ve hayvansal gıdalardan aşırı tüketmekte nefes kokmasına sebebiyet olduğu açısından bunlarada dikkat edilmesinde fayda var. Düzenli ve zamanında beslenmeye ve herşeyi gerektiği kadar tüketmeye özen gösterilmelidir. Diyabet hastalıkları, anemi hastalığı yada ateş yükselmesi de ağız kokusuna sebebiyet olduğu açısından bu hastalıkların uzman kişiler tarafından tedavi edilmesi gereklidir.

Çoğu kişinin ağzının kokmasına sebebiyet olan diğer sebepte mide rahatsızlıklarıdır. Son zamanlarda artan mide hastalıkları beraberinde ağız kokusunu da getirir. Özellikle portein ağırlıklı bir yemekten hemen sonra yenilen meyve ağız kokmasına sebebiyet olur, buna dikkat edilmelidir.

Yeşil yapraklı bitkilere yönelin. Bu bitkiler nefesinizi tazeler. Yeşil yapraklı bitkilerin içinde olan pigment klorofil nefes tazeleyicidir. Süt, alkol, kahve, karbonhidrattan uzak durulmalıdır. Et, balık ve yumurtalı yemekleri yerken içerisine az ölçüde sirke koyun.

Yarım litrelik ılık suyun içine iki çay kaşığı sirke koyarak bu suyla hergün gargara yapabilirsiniz. Dişlerini günde en az iki defa fırçalamalı ve diş ipi ile diş etlerinizi temizlemelisiniz. Dili ve damağıda fırçalamayı unutmayın.

]]>