Ağız içi yara tedavisi

Ağız içi yaraları yani tıp dalındaki adı ile AFT’lar, ekseri ağız içinde tek bir bölgede husule gelen bir sorun olsa da, nadiren de olsa birkaç bölgede birden aynı anda da meydana gelebilmektedir. Pek çok çeşitli nedenden dolayı husule gelen ağız içi yaralarının tedavi edilebilmesi açısından öncelikle bu nedenlerin araştırılıp öğrenilmesi ve sebebe yönelik tedavi yolu belirlenmesi gerekmektedir. Ağız içi yara nedenleri bilindikten sonra hastalığın tedavi süreci daha hızlı gelişir ve yaraların seyri azaltılır.  Ancak pek çok zaman ağız içi yaralarının tedavi edilmeden de 7-10 günde geçtiğine rastlanmıştır.

agiz-ici-yaralarin-tedavisi

Ağız içi yaraların tedavisi

Ağız içi faydalarından daha kısa sürede kurtulmak açısından aft tedavisinde en önemli yöntemlerden birisi yarım bardak suyun içerisine karıştırılan yaşım tüketmek kaşığı tuz ile hazırlanan karışım ile günde üç defaya mahsus gargara yamaktadır. Aynı zamanda su ve  karbonat karışımından elde edilmiş ince yapıdaki bir kremde ağız içi yaralarının tedavisinde önemli bir metottur.

Hastalar sorunlarından kısa süre kurtulmak istiyorlarsa asitli, sıcak ve tahriş edici gıdaları tüketmekten kaçınmalıdır. Çünkü bu tür gıdaların ağız içi faydalarını ciddi oranda olumsuz etkiler ve hastalarında acı çekmelerine sebep olabilir.

]]>