Aft tedavisi

Aft, ağızın içinde meydana gelen ak, gri veya sarı renkli küçük yaralardır. Kendisi küçük ama acısı büyük olan bu yaralar konuşmanızı, yemenizi ve içmenizi engeleyebilir. Bazen dilde de görülebilen aftların birçok sebepleri vardır. Bunlardan birkaçı; zayıf beslenmek, stresli yaşam, vitamin eksiklikleri, kapılan enfeksiyonlar, dil yada yanağın ısırılmasıdır.

 

 

Aftlar özellikle stresli bir yaşamı olan kişilerde daha fazla görülmektedir. Aftlar aynı zamanda çölyak hastalığı, anemi, lösemi, tüberküloz gibi hastalıkların belirtiside olabilir.

 

Aft Korunma Yolları

Vitamin bakımından zengin olan besinler tüketilmelidir.
Sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir.
Çinko ağırlıklı yiyeceklere ağırlık verilmelidir.
Sarımsak ve soğan yenmelidir.
Dişler düzenli fırçalanmalıdır.
Karbonhidrat tüketimi kısıtlanmalıdır.

Aft Bitkisel Tedavi

1. Ada çayını günde 1-2 defa demleyerek içebilir yada gargara olarak kullanabilirsiniz.
2. Damarların büzülmesini sağlayan soğuk çayıda içebilirsiniz.
3. Antiseptik özelliğe sahip olan lavanta, mür, limon, ıtır çiçeği ve çay ağacı yağları aftlara iyi gelmektedir. Gebelikte mür yağı kullanmayın!
4. Yarım bardak suya 1′er damla çay ağacı, 3 damla limon ve 2 damla mür yağı ekleyin. Günde 3-4 defa ağzınızı bu karışımla çalkalayın.
5. 1 bardak ılık suya birkaç damla çay ağacı, ıtır çiçeği ve lavanta yağı katın ve günde 3 defa ağzınızı bununla çalkalayın.
6. 2,5 çay kaşığı üzüm çekirdeği yağına 5 damla çay ağacı, 3 damla limon, 3 damla mür yağı ekleyin. Hazırlanmış olduğunuz bu karışımı 2 saatte bir parmağınızla aftın üzerine sürün.

]]>