Adet sancısı ve sayı kanaması açısından bitkisel reçeteler

Hanımların periyodik olarak canlarını yakan, yaşam düzenlerinin bir parçası haline geldiği halde hiç karşı karşıya kalmak istemedikleri sayı sancısı ve sayı kanamalarını önlemek mümkün olmasa da bitkisel reçeteler vasıtasıyla etkilerini en aza indirmek mümkün. İşte sayı sancılarına iyi gelen, ağrıları azaltan bitkisel tedaviler…

Adet sancısına iyi gelen bitkiler

Muz: İçerdiği yüksek oranda B6 vitamini sayesinde kadınların sayı dönemi sancılarını büyük oranda azaltır. Doğkırmızı bir ağrı kesici gibidir.

Tarçın: Koli basilinin üremesini önler. Limon çayına balla birlikte eklenerek içildiğinde hem boğaz ağrılarına hem de sayı dönemi sancılarına iyi gelir.

Tuzsuz tereyağına 1 çorba kaşığı bal ve aynı ölçüde çemen katısalp macun haline getirin. Adetten önce 1 kaşık yutun. Sancılar hafifleyecektir.

Adet kanamasının çok olması durumlarında aşağıdakileri yapabilirsiniz

1. Kişniş ve nane kaynatıp içilir.

2. 100 gr Mersin ağacı tohumu, 50 gr kişniş, 20 gr sığırdili otu, 50 gr sumak. Bu malzeme 1 litre şu içinde kaynatılır. Şeker konur ve soğuk olarak içilir.

3. Kereviz ve maydanoz beraberce kaynatılır. Çıkan su buzdolabında 24 saat bekletilip aç karınla 3 gün boyunca birer bardak içilir.

Adet kanamasını söktüren bitki kürü 1

Malzemeler:
– 2 baş kereviz,
– 4 çorba kaşığı hindiba,
– 1 çorba kaşığı çemen,
– 3 çorba kaşığı anason

Hazırlanışı:
Malzemeler güzelce kaynatılır, buzdolabında 4-5 saat bekletilir. 1 hafta boyunca her gün 1′er bardak içilir.

Adet kanamasını söktüren bitki kürü 2

Malzemeler:
– 30 gram kereviz tohumu,
– 30 gram hindiba tohumu,
– 30 gram ısırgan tohumu,
– 30 gram çemen,
– 60 gr kuru üzüm,
– 1 kuru incir,
– 9 gr anason,
– 9 gr Udihindi.

Hazırlanışı:
Malzemeler yarım su bardağı suyun içinde kaynatılır. Maddelerden sert olanlarını havanda toz haline getirip katısaln. Boza kıvamına gelince şeker katarak 1 çay bardağı içilir.

Adet sancısı kürü

Tuzsuz tereyağına 1 çorba kaşığı bal ve aynı ölçüde çemen katısalp macun haline getirin. Adetten önce 1 kaşık yutun. Sancılar hafifleyecektir. Bademcik iltihabı Adaçayıyla bol gargara yapın.

Adet düzenleyici bitki kürü 1

Malzemeler:
– Beşparmak otu kökü,
– Civanperçemi,
– Çoban çantası,
– Saplı meşe kabuğu.

Hazırlanışı:
Bütün malzemelerden birer çay bardağı alınarak bir kaba konur ve karıştırılır. Yeteri kadar su eklenerek kaynatılır. Soğutulduktan sonra içilir

Adet düzenleyici bitki kürü 2

Malzemeler:
– Bal,
– Hardal tohumu,
– Nane,
– Yabani kereviz.

Hazırlanışı:
Bir çay bardağı toz haline getirilmiş hardal tohumu ve nane bir tutam yabani kereviz alınarak bir kaba konur. Yeteri kadar su eklenerek kaynatılır. Soğutulduktan sonra bal ile birlikte içilir.

]]>