Adet sancısı sebebiyet olur?

Ergenlik dönemine girmiş olan her genç kız 28 günde bir sayı görmektedir. Sağlıklı ve menopoza girmemiş olan her kadın her ay sayı görür. Adet sırasında ağrı hissedilebilir. Bu ağrı bazılarında hafif iken bazılarında da çok şiddetli olur. Karın, bel, sırt ve bacak bölgelerinde ağrılar görülebilir. Adet kanaması sırasında meydana gelen ağrıya tıp dilinde “dismenore” denir.

Adet sancısı daima sayı başlamasına 2-3 gün kala ortaya çıkar ve adetin başlaması ile şiddetlenir. En şiddetli ağrı adetin ilk günü olur. Çoğu kadının sayı dönemi ağrılı geçer. Ağrı ile birlikte baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik, iştahsızlık, kabızlık yada ishal gibi sorunlarda ortaya çıkabilir.

Adet Sancısının Nedenleri

Dismenore nedenleri , sayı kanının dışarı atılmasından dolayı rahimdeki dolaşım azlığı ve kasılmalardır. Kadınların sayı dönemlerinde “prostaglandin” denilen ağzı maddeleri rahim içinde salgılanır. Bu salgılama işlemi sinir uçlarını uyararak ağrının hissedilmesine sebebiyet olur. Mide bulantısı ve kusma sorunları ortaya çıkıyorsa dismenorenin şiddetli olduğunu gösterir.

Adet dönemlerinde sancı görülmesi normal bir olaydır. Sancılar kadınların yumurtlamasının göstergesidir. Sancılı geçen o sayı, kadının yumurtladığının kanıtı olur.

Bazı kadınlarda kanın dışarı atılması zor olduğu içinde sancılar ortaya çıkar. Kanın dışarı atıldığı kanalın dar yada ters pozisyonda olması kanın dışarı boşalmasına engel olur. Rahim kasları da kanı boşaltmak açısından büyük çaba sarf eder, bu yapıda ağrıya sebebiyet olabilir.

Adet sancısının bir diğer nedeni de kadın hastalıklarıdır. Adenomiyozis, myomlar, uterus, tüplerin iltihabi, spiral kullanımı, enfeksiyonlar ve kürtajlar sayı kanının dışarı atılmasını sağlayan kanalın daralmasına sebebiyet olduğu açısından sancılar meydana gelebilir.

]]>