Adet kanaması sebebiyet kahverengi olur?

Genellikle üreme çağındaki her kadında sıkça ortaya çıkan bir sorun olan, kahverengi sayı kanaması ya da adetten önce kahverengi leke gelmesi, hormonlardan kaynaklı bir sorundur. Hormonların çoğalması ya da azalması sonucu ortaya çıkan kahverengi sayı , çoğu kadının endişeye sürükler.

Bazı kadınlarda sayı öncesi kahverengi lekeler gelirken, bazılarında da sayı kanaması koyu kahverengi renkte olabiliyor. Uzmanlar bunun sebebini, rahim içinde yer alan bir doku olan Endometrium (çikolata kisti) ’den kaynaklandığını öne sürmekteler. Endometrium bazen rahim dışında da yer almaktadır.

Endometrium ister rahim içinde ister rahim dışında olsun, sayı esnasında hormonların çoğalmasından ya da azalmasından dolayı büyümekte, kalınlaşmakta ve kanamaktadır.

Hormonların yükselmesi ile orantılı olarak büyüyüp kalınlaşan Endometrium, hormonların düşmesi ile de kanamaktadır. Östrojen ve progesteron hormonlarının yükseliş ve düşüşlerine karşı duyarlı olan Endometrium kanaması daima kahverengidir. Bu tür durumlarda uzman bir doktora başvurmakta fayda var.

]]>