Adet kanaması nedir?

Ergenlik çağına gelmiş her bayanın ergenliğinin belirtisi olan sayı görmek yani sayı kanaması belirli periyotlarla yani bir sistem dâhilinde olur. İşte uzmanların tarifiyle sayı düzeni ve sayı kanaması…

Rahim iç yüzeyinde her ay döllenmiş yumurtanın (gebeliğin) gelip yapışmasına ve buradan beslenmesi açısından damarlanmasını sağlayacak bir tabaka oluşur ve lakin döllenme yoksa bu duvar görevini tamamlayıp yerini alttan gelen taze dokuya bırakarak dökülür, rahimden dolayısıyla vücuttan dışarıya atılır. Her ay bu işlem aynı biçimde tekrarlanır biz bu sürece menstürel siklus (sayı düzeni), işlevini yitirerek yerini taze oluşan duruma bırakıp dışarıya atılan bu dokuya da mentürasyon kanaması (sayı kanı) diyoruz.

Her insanın vücudundaki her düzenin birbirinden farklı olduğu gibi sayı düzeni de kişiden kişiye göre farklılık gösterir.

Yılardan beri yapılan çalışmalar ve alınan veriler sonucunda;

– İdeal sürenin 28 ± 7 gün olduğu yani bir kanamanın ilk gününden, sonraki kanamanın ilk gününe derece geçen sürenin en az 21 en fazla 35 gün olmasını normal kabul etmekteyiz.

– Ortalama menstürel kanama süresi de 5 ± 3 gün olarak kabul edilmektedir. Yani en az 2 gün, en fazla 8 gün süren sayı kanaması normal sınırlar içindedir.

Kanamanın miktarı da önemlidir, bir sayı kanması boyunca kaybedilen kan miktarı ortalama 40 ml olup, en fazlası 80 ml en azı 20 ml dir.(basitce üç ile beş pet normal kabul edilmektedir)

Bunların dışındaki kanamaları normal dışı kabul etmekteyiz ve bu anormal kanama dediğimiz kanamalar kadınlarımızın jinekolojik şikayetlerinin % 10 ila 15’ini oluşturmaktadır.

Kanamanızın normalden çok veya az ölçüde olması, daha sık veya daha uzun aralıklarla gelmesi, fasıla kanamaların olması yaşam kalitenizi bozacağı gibi, sinir sisteminizi de etkileyecektir. Hemen ekliyelim ilerideki sayfalarımızda sayı sancıları ve sayı öncesi gerginlik dediğimiz premenstural sendrom ve yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz, çünkü bu da hanımlarımız açısından ciddi sıkıntılar oluşturmaktadır.

Adet düzeni niçin bozulur ve neler bozar, normal dışı kanama, vücudun hem biz doktorlara hem de siz hanımlara bir işaretidir. Bu tip problemlerin çok basit nedenlerden oluşabileceği ve basit bir tedavi ile çözülebileceği gibi, altında yatan çok büyük problemlerden oluşabileceği gerçeği de göz ardı edilmemelidir. Problem ne derece büyük olursa olsun erken teşhisin başarısı çok fazladır. Onun açısından kanama bozukluklarımızı ihmal etmiyelim, en kısa sürede bir jinekoloğa baş vuralım, sorun basitse çözümlendirip hayat kalitemizi yükseltelim, lakin ciddi bir sebebiyet varsa vakit kaybetmeden tedavimizi olup kötü etki görmeden veya en az zararla çözüme ulaşalım.

Neler sayı düzenini bozabilir; taze sayı görmeye başlıyan genç kızlarımızda da ilk sayı yılındaki kanamaları düzenli aralıklarla gelmeyebilir, biz gerekli muayeneyi yapıp altında herhangi bir başka sebebiyet yoksa hormonal düzen oturuncaya kadar beklenmesini öneri ederiz. Adetten kesilmek üzere olan hanımlarımızda da düzen bozulmaya başlar.

Başka nedenler ne olabilir dersek;

– Gebelik
– Üzüntü
– Stres
– Hormonal problemler
– İyi huylu tümörler
– Kanserler
– Doğum kontrol hapı gibi hormon haplarının yanlış kullanımı
– Spiral
– Enfeksiyon
– Kan Hastalıkları
– Tiroid hastalıkları gibi bir çok sebebiyet sayı düzenini bozabilir.

Yapılması gereken nedir?

En kısa sürede jinekoloğunuza gidip nedenini ve çözümünü öğrenmek olmalıdır.

Dr. Cenk Kiper

]]>