Adet düzensizlikleri ve tedavisi

Ergenlik döneminide başlayan ve ileri ki yaşlara kadar devam yapan her kadının kaçınılmaz bir durumudur, sayı görme. Düzenli sayı gören bir kadın 28 günde bir bu durumla karşılaşır. Ama bazı kadınlar açısından bu böyle olmayabilir. Adetiniz ya çok erken yada çok geç oluyorsa sayı düzensizliğiniz var demektir.

Adet düzensizliği; Normal sayı kanamasının dışında (erken yada geç) olması, sancılı, pıhtılı ve uzun sürmesidir. Bu düzensizliğin iki nedeni vardır;

1. Organik kökenli sayı düzensizlikleri
2. Disfonksiyonel uterin kanamalar

Organik kökenli sayı düzensizlikleri; Rahimde ur (miyom), kist, polip ve tümor gibi problemlerden kaynaklanan düzensizliklerdir. Üreme organlarıyla ilgili olan bu problemler yaklaşık %25 sıklıkla görülür.

Disfonksiyonel uterin kanamalar; Hormonal problemlerin başrolde olduğu bir düzensizliktir. Yaklaşık olarak %75 sıklıkla görülür ve yapısal bir problem değildir.

Adet Düzensizliğinin Diğer Nedenleri

Cinsel organlardaki travmalar, miyomlar, rahim iç zarında meydana gelen kanser, rahim ağzı iltihaplanmaları, doğum kontrol hapı kullanımı, spiral kullanımı, doğum kontrol iğneleri, cilt altı korunma implantları tüm bu düzensizliklerin sebepleri arasında gösterilebilir. Adet düzensizliğinde kişinin yaşıda önemlidir. 40 yaş altı kanamaların sebebi hormonal nedenlere bağlı iken 40 yaş üstleri açısından hormon dışı nedenlere bağlıdır.

Hamilelik döneminde düşük yapma, dış gebelik geçirme, mol(üzüm) gebeliği gibi problemlerde aşırı kanamaya sebep olabilir.

Adet Düzensizliği Tedavisi

Kanamanın sebebine göre tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Üreme organlarından mı kaynaklanıyor yoksa hormonsal nedenler mi diye araştırılır ve buna göre tedavi yöntemi seçilir. Mesela, rahminde tümör veya miyom olan bir hasta hemen ameliyat edilir.

Menopoz sonrası veya ergenlik öncesinde de kanama ile karşılaşan kişiler, ciddi bir araştırmaya tabi tutulmalıdırlar. Menopoz dönemindeki bir hastada meydana gelen kanamalar vajinal ultrason, rahim içinden biyopsi alınarak patolojik inceleme ve gerekirse histeroskopi yapılarak kesin tanı konulur. Bu araştırmaların sonucunda hormonal dengesizlikten kaynaklanan bir problem ise sayı düzenleyici ilaçlarla tedavi uygulanır.

Düzensiz sayı kanamanız varsa mutlak suretle jinekoloji uzmanı ile iletişime geçmelisiniz.

]]>