Adet düzensizliği açısından bitkisel kürler

Uzmanlar, sayı düzensizliğine karşı testere dişli arslanpençesi bitkisiyle uygulanan bu iki kürü öneri ediyor. İşte Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu‘nun sayı düzensizliği açısından öneri ettiği kürler…

Testere dişli arslanpençesi
Latince adı: Allcemilla vulgaris
İngilizce adı: Lady’s mantle
Almanca adı: Frauenmantel

Özellikleri:
– Bayanlarda tüylenmeye karşı
– Östrojen hormonu yükseltici
– İltihaplı eklem romatizmasına karşı
– FSH hormonu yüksekliğine karşı
– Adet düzensizliğine karşı

Kürleri uygulamadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar

1. Testere dişli arslanpençesi yaprak ve sapları beraberce kullanıldığında ishale karşı etkili olabilmektedir. İshal olmayan birisi onun çayını içtiğinde kabız olurum endişesine de kapılmamalıdır. Çünkü kabızlık yapmaz. Bağırsağın perisaltik hareketlerini yavaşlatır ve kontrol altına alır. Hareketli bağırsak sendromu (irritable bowel syndrome, ibs) şikâyeti olanlara iyi bir yararlıdır.

2. Zor kapanan yaralarda veya ameliyat sonrası ameliyat yaralarının hızlı bir biçimde kapanmasında iyi bir yararlıdır.

3. Sık sık anemi (demire bağlı kansızlık) yaşayanlara haftada en az beş-altı kez bu bitkinin çayını içmelerini öneri ederim.

4. Erken menopoza girme yatkınlığı gösteren bayanların yararlısıdır. Genç kızlar ve kadınlar sayı düzensizliği yaşıyorsalar, testere dişli arslanpençesi mükemmel bir yararlıdır. O, aynı zamanda kadınlık hormonlarının dengelenmesinde de yararlıdır. Rahimde oluşmuş miyom veya miyomların sebebiyet olduğu fasıla kanamaları da durdurabilme ve kontrol altına alabilme gücüne sahiptir.

5. Adet dönemlerinde fazla kan kaybına uğrayan veya adetleri uzun süren bayanlara bu bitkiyi öneririm.

6. Testere dişli arslanpençesinin ebter ve/veya GOD tohumların tarımının yapıldığı alanlara yakın bölgelerde yetişenlerin kullanılmaması gerektiğini önemle belirtmekte fayda görüyorum. Ülkemizde, GOD tohumlarla her ne derece tarım yapılmıyorsa da, ne acıdır ki, sebzede %95 ebter tohum tarımı yapılmaktadır.

7. Oniki yaş altı çocukların herhangi bir kürü hekimlerine danışmadan uygulamalarını kesinlikle önermiyorum.

Kür 1: Adet düzensizliğine ve tüylenmeye karşı

Üç-dört gram (bir tatlı kaşığı) kurutulmuş testere dişli arslanpençesi kaynamakta olan bir bardak (150-200 ml) klorsuz suya atılır. Kısık ateşte on dakika kaynatmaya devam edilir. Daha sonra soğumaya bırakılır ve ılıyınca süzülür. Bir ay boyunca her gün bir su bardağı içilir. Bir aydan sonra bir hafta fasıla verilir. Bir hafta aradan sonra aynı biçimde bir aylık kür tekrar edilir. Ve kür sonlandırılır. Kürün en uygun içim zamanları sabah kahvaltısından iki saat sonra veya öğleden sonra aç karnına içmektir.

İleride sayı düzensizliği tekrar ederse, kür 1 aynı biçimde tekrar edilir.

Kür 2: FSH hormonu yüksekliğine karşı

Üç-dört gram (bir tatlı kaşığı) kurutulmuş testere dişli arslanpençesi kaynamakta olan bir bardak (150-200 ml) klorsuz suya atılır. Kısık ateşte beş dakika kaynatmaya devam edilir. Daha sonra soğumaya bırakılır, ılıyınca süzülür. Bir ay boyunca her gün iki defa bir su bardağı içilir. İlki kahvaltıdan iki saat sonra, ikincisiyse gece yemeğinden iki saat sonra içilir. Her defasında taze hazırlanması şarttır. Bir aydan sonra bir hafta fasıla verilir. Bir hafta aradan sonra aynı biçimde bir aylık kür tekrar edilir. Ve kür sonlandırılır.

]]>