Adet dönemlerinin azaltılması mümkün mü?

Amerikalı bilim adamlarının, kadınların menstruasyon dönemlerini yılda dört defaya indiren bir doğum kontrol hapı üzerinde çalıştıkları belirtildi.

Norfolk’taki Doğu Virginia Tıp Okulu ile ABD’deki diğer bilim kurumlarında bir yıldır yapılan çalışma sonucunda; piyasadaki doğum kontrol haplarında yaygın olarak kullanılan iki hormon ‘ethinyl östradiol’ ve ‘levonorgestrel’in kombinasyonunun kullanıldığı ‘Seasonale’ adlı ilaç denenecek.

Araştırma sürüyor

Araştırmanın üçüncü aşamasının başarılı olması halinde, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) Seasonale’nin satışını 2003 yılında onaylayabileceği belirtiliyor. Jones Enstitüsü’nden Dr. Freedolph Anderson, Seasonale’nin en büyük avantajlarından birinin, 84 günlük dönemlerle alınması olduğunu söyledi.

Hormon karışımı

Normal doğum kontrol ilaçlarında haplar 21 gün kullanılıyor, 9 gün alınmıyor. Böylece, yılda 13 kez hapa fasıla verilmiş oluyor. Hapa ‘başlama-kesme’ dönemleri Seasonale’de yılda yalnızca 4 kez olması nedeniyle hapa başlamanın unutulma riski ve dolayısıyla istenmeyen hamilelik riski azalmış oluyor.

Anderson, Barr Laboratuvarları’nda yapılan ilacın birinci aşaması üzerindeki çalışmaların, söz konusu hormon kombinasyonunun güvenli ve etkili olduğunu kanıtladığını söyledi.

Anderson, tıp literatüründe bu hormon kombinasyonunun kullanıldığı doğum kontrol haplarının çokluğu ve Barr Laboratuvarları’nda yapılan son deneme sonuçlarını göz önüne alan FDA’nın, ikinci aşamanın atlanarak üçüncü aşama denemelere geçilmesine izin verdiğini söyledi. Anderson, 3 yıl içinde Seasonale’nin piyasaya çıkabileceğini belirtti.

]]>