Adet döneminde sağlıklı beslenme

Regl döneminde açılan iştah ve tatlı yeme isteği ilerleyen zamanlarda başa bela oluyor. Sağlıklı beslenmenin önemini vurgulayan uzmanlar, kilolar kontrol altına alınmadığı taktirde sinir bozucu bir hal almasına sebebiyet oluyor.

Şişkinlik ve ağrı ile birlikte gelen iştah, daha sonra önüne geçilemeyen kilolara sebebiyet oluyor. Her ay bayanların tek sorunu olan açılan iştah ve tatlı krizleri, çoğu bayanın pişman olmasını sağlıyor. Bu dönemde beslenme şekline dikkat edilmesi gerktiğini vurgulayan Memorial Hizmet Hastanesi Diyetisyeni Aysu Aydın, bayanların sayı döneminde neler yapması gerektiğini anlattı. Adet döneminin başlamasına yakın tuz miktarının azaltılmasını öneren Aydın, günde bir çay kaşığını geçmeyecek tuz tüketiminin gerekli olacağını söylerken, pişireceğiniz yemeklere tuz yerine karabiber gibi çeşitli baharatlar ekleyebileceğinizi söylüyor. Regl dönemide eksilen demir ve B6 vitaminlerini karşılamak açısından kırmızı e,t tavuk, yumurta ve balık tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Adet döneminde düşen magnezyum oranı, kakao değeri yüksek çikolatan ve sütten elde edilebileceğini söyleyen Aydın, soya fasulyesi, fındık, patates, portakal ve kabak gibi magnezyum değeri yüksek besinleri tüketmek hem kalori oranını düşürecek hemde sakinleşmenizi sağlayacaktır.

B6 vitaminin sayı döneminde büyük önem taşıdığını belirten Aysu Aydın, sayı dönemi öncesi sinirleri yatıştırarak, sayı dönemini kolay geçirmenizi sağlıyor. Muz havuç yumurta ve soya ürünleri B6 vitamini açısından oldukça zengindir. Bu besinleri sayı döneminde yemeniz işine yaracaktır. Meme uçlarında yaşanan aşırı duyarlılığın sebeplerinden biri de kafein tüketimidir. Adet döneminde kahve ve koladan mümkün olduğunca uzak durun. Adet döneminde geçici olarak kilo alımı görülebileceğini söyleyen Aydın, vücutta tututalan sudan kaynaklandığını belirterek fazla endişelenecek birşey olmadığını söylüyor. Regl döneminde taze ananas, tarçın, kabuklu armt, kırmızı veya ak lahana, maydanoz ve bol su tüketimi sizi oldukça rahatlatacaktır.

]]>