Adet dönemi ağrılarını azaltın

Adet dönemi olarak da bilinen Premenstural Sendrom (PMS)’ye neyin sebebiyet olduğu ve sebebiyet bazı kadınlarda belirtilerin şiddetli görüldüğü, bazılarında hafif görüldüğü ve bazılarında hiç görülmediği bilinmiyor. Bu dönemde meydana gelen ağrıları azaltmak ise mümkün. İşte sayı dönemi ağrılarını azaltmak açısından öneriler…

Genel bir kanı olarak, bu dönemde görülen depresyon ve migrenin nörokimyasal nedenlerle oluştuğuna inanılıyor. Son çalışmalara kadar, hormonal faktörler, örneğin östrojen seviyesi göz önünde bulundurulmuyordu.

Östrojen hormonu, adetten sonra artmaya başlar ve yumurtlama sırasında doruğa çıkar. Östrojen vücutta sıvısalyı tutar ve bu yüzden birçok kadın PMS döneminde kilo aldığından şikâyetçi olur. Östrojen ayrıca, tuzun tutulmasına ve kan şekerinin düşmesine sebebiyet olur.

Tedavisi var mı?

PMS’nin kesin tedavisi bulunmamakla birlikte, doktorlar, aşağıdaki uyarılara dikkat edildiği takdirde ağrıların azalabileceğini vurguluyor.

– Kafein (Kahve, çay, çikolata, kola ve bazı ağrı kesicilerde olur.) Premenstural Sendrom’a bağlı baş ağrılarının ve meme ağrılarının kötüleşmesine sebebiyet olabilir.

– Meme hassasiyeti açısından, alttan destekleyici bir sutyenin gece ve gündüz kullanılması gerekir.

– Sigara içmemek gerekir.

– Adet döneminde kadınlarda alkole karşı aşırı duyarlılık geliştiğinden, bu günlerde alkol alınması belirtilerin artmasına yol açar.

– Düzenli egzersiz, PMS belirtilerini büyük miktarde hafiflettir.

– Düzenli ve gerekli uyku uyumaya dikkat edilmelidir.

– Şişmeleri olanlar açısından sigara azaltılmalı veya bırakılmalıdır. Çünkü nikotin vücutta su tutan hormon salgılar.

– Sol tarafa yatılarak uyunması, genel vücut ödemi olanlarda faydalıdır.

– Gerekirse, tuz kısıtlanmalıdır.

– Diyette kırmızı et azaltılmalı, balık, sebze ve meyve tercih edilmelidir.

]]>