Açık yara nasıl tedavi edilir?

Çeşitli etkenlerden dolayı vücudumuzun tüm yüzeyini kaplamış olan derinin kötü etki görmesi ve bütünlüğünün bozulması olarak tanımlanan yaranın, aleni bir biçimde husule gelmesi enfeksiyon kapma riskinin yüksek olduğunu gösterir. Açık yaralar lakin ki kısa bir sürede doğru bir biçimde temizlenip tedavisi edilmezse, enfeksiyon kaptığı yapıda mikrobiyal bir hücre halini alır ve bu sorun bazı kişilerin ölümüne sebep olur. İşte bu nedenler aleni yaraların tedavisi son derece mühim bir konudur. Peki aleni yara tedavisi nasıl yapılmalıdır?

Açık yara tedavisi

Enfeksiyon kapan aleni yaralar mikrobiyal bir hücre halini aldığında mütenevvi sağlık sorunları gelişir. Bu sağlık sorunları kişiye ciddi sıkıntılar yaşatmasının bir yana ölüm riskini de yükseltmektedir. Vücutta oluşan aleni yaraların tedavisi açısından öncelikle yara içme suyuyla temizlenmelidir. Temizlenme sonrasında yarayı dezenfekte etmeli ve üzerine temiz bir bez kapatmalı ya da sargı beziyle sarılmalıdır. Sonrasında en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz ve yaranız açısından tetanoz aşısı olmanız gerekir.

Ciddi aleni yaraların tedavisi cerrahi olarak dikilme gerektirir. Dikilmenin gerek görülmediği durumlarda da bantlarla yapıştırılmakta ya da cilt yapıştırıcıları kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemleri aleni yaranın kısa sürede kapanmasını ve iyileşmesini sağlar.

]]>