40 yaşın üstündeki kadınların korkusu meme kanseri

Türkiye’de her yıl yaklaşık 30 bin kadında meme kanserine rastlandığı belirtilerek, bu hastalığın 40 yaş üzerindeki kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğu bildirildi. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı’ndan yapılan ortak açıklamada, 40 yaşın üzerindeki kadınlar karşı karşıya oldukları sağlık riskleri konusunda uyarıldı.

Türkiye’de her yıl yaklaşık 30 bin kadında meme kanserine rastlandığı kaydedilerek, bu hastalığın 40 yaş üzerindeki kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğu vurgulandı. Yeni meme kanseri tanısı konan kadınların yüzde 70′inin 50 yaş üzerinde olduğuna dikkat çekildi.

Meme kanserinin, kadınlarda ölümlere yol açan kanser türleri arasında ilk sırada yer aldığı kaydedilerek, 40 yaş üzeri kadınlarda bu hastalığın görülme sıklığının, 40 yaş altındaki kadınlardan 4 kat daha fazla olduğu bildirildi.

Türkiye’de koroner kalp hastalıklarından ölümlerin yüzde 43 oranıyla ilk sırada yer aldığı vurgulanarak, bu ölümlerin önemli bir bölümünün 41-58 yaş grubundaki kadınlarda görüldüğü ifade edildi.

Yüksek tansiyon, sigara ve alkol kullanımı, şişmanlık, hareketsiz yaşam tarzı, diyabet ve bilinçsiz beslenmenin, özellikle 40 yaş üstü kadınlarda kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini artırdığına dikkat çekilerek, şu uyarılarda bulunuldu:

– Yeterli ve sağlıklı beslenin. Bu, 4 besin grubundaki besinlerin gerekli ölçüde tüketilmesidir. Söz konusu besinler; süt grubunda yer alan süt, peynir ve yoğurt, et grubunda yer alan et, tavuk, yumurta ve kuru baklagiller, sebze ve meyve grubu ile tahıl grubuna giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç, mısır ve tarhanadır.

– Alkol ve sigaradan uzak durun. Sigara; akciğer, ağız boşluğu, tüketmek borusu, boyun, pankreas, mesane, böbrek, mide ve kan kanserine, alkol ise karaciğer ve tüketmek borusu kanserine yol açar.

– 20 yaşın üzerindeki tüm kadınlar ayda bir kez kendi kendilerini elle muayene etmelidir. Bu kontrollerde kadınlar memelerinin dokusu ve yapısı konusunda fikir sahibi olacakları açısından oluşacak herhangi bir değişikliği hemen fark edeceklerdir.

Bu muayeneler, regl (sayı) bitiminde yapılmalıdır. Çünkü regl döneminde meme dokusu yumuşak olur ve herhangi bir kitlenin varlığı kolayca fark edilir.
Adetten kesilme söz konusuysa bu muayene her ayın aynı gününde tekrarlanmalıdır.

– Meme muayeneleri ayna karşısında dikkatli bir gözlemle yapılmalıdır. Ayna önündeki kontrollerde; memede ele gelen sertlik veya kitle, meme başlarının pozisyonlarında değişiklik, kalınlaşma, kızarıklık veya yara olması, memenin rengi, dokusu veya şeklinde değişiklik, meme derisinde kalınlaşma, şişme veya renk değişikliği, meme ucundan akıntı, meme veya meme başında içeriye doğru çekilme durumu tespit edilirse derhal bir hekime başvurulmalıdır.

– Kadınlar 40 yaşından itibaren kontrol amaçlı mamografi çektirmelidir.

Beslenmeye dikkat
40 yaşın üzeri kadınlardan beslenmeyle ilgili olarak da şunlara dikkat etmeleri istendi:
– Yağlar konusunda miktarlü olun ve doymamış yağları tercih edin.
Tereyağı, diğer hayvansal yağlar ve margarinlerin çoğu doymuş yağlardır ve kolesterol düzeyini artırırlar.
Ayçiçek, soya, mısırözü gibi bitkisel yağların çoğu doymamış yağlardır ve kolesterol içermezler.
Yemeklerin doymamış yağlarla hazırlanması faydalıdır.

– Günlük protein ihtiyacınızı hayvansal ve bitkisel kaynaklı gıdalardan sağlıklı olarak alın.

– Besinler yoluyla alınan kolesterole dikkat edin. Kolesterol miktarı kırmızı et, sakatat gibi hayvansal gıdalarda fazladır. Bu besinler tüketilirken kolesterol içerikleri göz önünde bulundurulmalıdır.

– Posalı besinleri sıkça tüketin. Sebze ve meyveler posa, vitamin ve mineral içeriği zengin besinlerdir. Kuru baklagiller, yulaf, mercimek, mısır, buğday ve ekmek gibi posa yönünden zengin besinler günlük beslenmede yer almalıdır.

– Şekerli içecek ve tatlı tüketiminizi azaltın, şeker içeriği az olan besinleri tercih edin. Bu besinlerin yüksek ölçüde tüketimi, vücut ağırlığının artmasına ve besleyici değeri yüksek olan besinlerin tüketiminin azalmasına sebebiyet olur.

– Tuz tüketimine dikkat edin. Tuz tüketimi ile yüksek tansiyon arasında yakın bir ilişki vardır. Tuz içeriği düşük besinler tüketin. Sebze ve meyve alımını artırın.

– Vücut ağırlığınızı dengede tutun, fiziksel aktivitenizi artırın. Vücut ağırlığının normalden az ya da çok olması çeşitli hastalıklarna zemin hazırlar. Bu sebeple kilonuzu normal sınırlar içinde tutmak açısından gerekli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin.

– Hareketli bir yaşam sürmeye çalışın, kısa mesafeleri yürüyün.

Mamografi yaşı: 40
Memede muayene ile belirlenemeyecek anormallikleri tesbit yapan mamografinin, 40 yaşını geçen kadınlara her yıl veya iki yılda bir uygulanması öneriliyor. 50 yaş üstü açısından de her yılını geçen kadınların ise, her yıl mamografi çektirmesi gerekiyor. Mamografi çekilirken meme, iki tabaka arasında birkaç saniye hafifçe sıkıştırılıyor. Uygulama sırasında acı çekilmemesi açısından sayı bitimini takip yapan hafta, en uygun zaman dilimi oluyor.

]]>