4. ayda bebekler neler yapabilir?

Doğumdan sonraki süreçte sağlıklı bebekler neleri yapabilir, neleri yapamaz, neleri anlar, nelere tepki verir biliyor musunuz? 1. aydan başlayarak her sağlıklı normal bebeğin sergilemesi gereken gelişim süreçlerini birlikte öğrenelim. İşte dördüncü ayda bebeğinizin yapabilecekleri ve özellikleri…

4. ayda bebekler neler yapabilir?

– Avucuna konan nesneyi tutabilir, bırakmakta zorlanabilir. Uzatılan objeye uzanabilir, ama tutabilmesi açısından bir iki hamle gerekebilir.
– Dönebilir.
– Destekle oturabilir, başını dik tutabilir.
– Dudaklarını şapırdatabilir, dudaklarını sarkıtarak somurtma ifadesi takınabilir.
– Evdeki farklı kişileri tanır. Onunla ilgilenildiğinde sıcak ve sesli gülümsemeleri vardır.
– Oyunlardan, oyuncaklardan hoşlanır.
– Gece boyu uyuyabilir, bezini kaka yapmadığı sürece değiştirmek gerekmez.

Değişiklikler

– İlk dişi çıkarmaya hazırlanır.
– Görmesi tamamlanır, her şeyi renkleriyle görür. Farklı uzaklıklara gözünü odaklayabilir.
– Duyma tam gelişir. Farklı seslerle ilgilenir, kendi çıkardığı sesleri dinler. Sürekli taze heceler çıkarır. Onunla yumuşak konuşursanız rahatlar, gülümser, kızgın konuşursanız ağlamaya başlar.
– El, parmak koordinasyonu gelişir. Elleri ile yapmak istediği şeyi yapmayı öğrenir.

Oyunlar

– Bebeğinize tutacağı, kavrayabileği, dinleyebileceği oyuncaklar verin. Sizi koklamasına izin verin. Müzik dinletin.
– Banyo yaparken oyun açısından biraz daha uzun bir zaman ayırın. Banyo oyuncakları ile oynaması gelişimine yardım eder.
– Bebeğinizin başarılarını överek, gülümseyerek, onu kucaklayıp severek kutlayın. Unutmayın bebeğiniz sizin övgülerinizle motive olan sosyal bir canlıdır.

Beslenme

– Bebeğiniz acıktığını çok daha kolay belli edebildiği açısından beslenme saatlerinizi isteğe bağlı düzenleyebilirsiniz.
– Sadece anne sütü alıyor ve tartı artışı ideal ise öyle devam edin. Ek mama da veriyorsanız doktorunuzun önerileri doğrultusunda pürelere başlayabilirsiniz. Her taze besine tek başına ve az ölçüde başlayın, taze tatlara alışmasına izin verin. Hiç bir besin ve öğün açısından bebeğinizle kavga etmeyin. İstemediği zaman bırakın, daha sonra tekrar denersiniz.

Bakım

– Oyuncakların güvenli olmasına özen gösterin. Metal çıkıntılarının gevşemediğinden, tüylü oyuncakların göz, burun gibi yutulabilecek veya boğulmaya sebebiyet olabilecek küçük parçalarının kopmayacağından emin olun.
– Bebeğiniz emzik kullanıyorsa bunu boynuna asmayın, kullandığınız asıcı boğulmasına, boynunda kesik ve yaralara sebebiyet olabilir.
– Eğer diş çıkarmaya başladıysa diş kaşıyıcılar, özellikle buzdolabında soğutulmuş olanlar onu rahatlatır. Ama bunlar hariç her şeyi de kaşımak açısından kullanabilir.
– Bebeğinizi 2. karma aşısı, rotavirüs aşısı ve normal kontrolü açısından doktora götürün.

]]>