10 anneden lakin 1′i bebeğini emziriyor

Türkiye’nin en büyük bebek maması ithalatçısı olan ve bünyesinde Milupa, Nutricia ve Bebelac markalarını barındıran Numil’in, ARGEM Araştırma Şirketi’ne yaptırdığı araştırmaya göre, anneler, anne sütü yada bilimsel verilere dayanılarak hazırlanmış mamalar yerine bebeklerini hala pirinç unu, muhallebi, bisküvi ya da inek sütü ile besliyor.

Türkiye’de bebeklerin yalnızca yüzde 10′u anne sütü alabiliyor. Araştırmaya göre tüketiciler, bebek maması alırken zannedildiğinın aksine fiyatına çok da önem vermiyorlar.

Doktor tavsiyesi

Yapılan tüketen analizi ve pazar analizi raporuna göre, bebek maması tüketicileri hazır biberon maması markasına karar verirken yüzde 74′ü doktor önerilerine, yüzde 25′i ise yakın çevresinin önerilerine göre seçimini yapıyor.

Raporda ortaya çıkan bir diğer ilginç veri de hazır kaşık maması ve kavanoz mama gibi ek besinler tahmin edildiğinin aksine A grubu değil, C grubu sosyo ekonomik grupta daha çok kullanılıyor.

En doğru besin

Şirket bu araştırmayı yaptırarak ve araştırma sonuçlarını basına vererek genç annelerle bilgi paylaşımında bulunmayı amaçlıyor. Türkiye’de bebek maması sektörünün liderlerinden olan Numil A.Ş., anne ve bebeklere Milupa, Nutricia ve Bebelac markaları ile hizmet veriyor.

Daha sağlıklı nesillerin yetişebilmesi açısından, bir bebek açısından en sağlıklı ve en doğru besin anne sütüdür. Bu bilinçten yola çıkarak, anne sütü kullanımının desteklenmesi, lakin anne sütünün yetersiz geldiği durumlarda, bebeklerimizin en sağlıklı biçimde beslenmelerine devam etmeleri açısından annelerin ellerinden geleni yapmaları gerekiyor.

Numil yetkilileri, konuyla ilgili olarak şunları söylüyor:
“Ar-Gem Araştırma Şirketi’ne yaptırdığımız kapsamlı araştırma, bize Türkiye’de bebeklerimizin çeşitli sosyoekonomik nedenlerle yanlış beslendiklerini bir kez daha ortaya koymuştur. Biz, misyonumuz ve sorumluluğumuz olarak daha sağlıklı nesiller yetiştirmek açısından, tüm kanalları kullanarak annelerin bu konudaki bilgi seviyelerini yükseltmeyi hedefliyoruz.”

]]>