Zona hastalığı nasıl tedavi edilir?

Suçiçeği hastalığına sebep olan bir virüsün yol açtığı zona hastalığı tedavisi açısından
Herbalist Cahit Gürkaş, önemli açıklamalarda bulundu. Gürkaş aynı zamanda zona hastalığının ne tür belirtiler gösterdiğinden bahsederek bu hastalığa karşı alınması gereken tedbirler konusunda da uyarılarda bulunuyor.

Herbalist Cahit Gürkaş’ın açıklamalarına göre zona hastalığı deride kaşıntılı lezyonlar, halsizlik, ateş, iştahsızlık ve deride ağrıya sebep olarak kendini belli yapan bir hastalıktır. Eğer zona hastalığının tedavisi hemen yapılmazsa bu rahatsızlığın lösemi ve bazı kansere yol açtığını de söyleyen Gürkaş: “Tedavi sırasında hastaya B vitamini takviyesi yapılmalı, düzenli bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Bu amaçla öncelikle vücudun savunma mekanizma direncinin güçlendirilmesi gerekmektedir” diye sözlerini devam ettirdi.

Zona hastalığı ekseri göğüs ve sırt bölgesinde husule gelmektedir. Nadiren boyun, yüz, kafa, karın, kalça ve kasıklarda da görülür. Zona hastalığı uykusuzluk, yanlış ve düzensiz beslenme, bir takım sebeplerden dolayı görülen ışın tedavisi ve stres gibi etkenlerden dolayı daha kötüye gidebilmektedir. Gürkaş, B1 Vitamini yani diğer adıyla TIAMİN diğer B grubu vitaminler ile birlikte beyinin enerji üretimini sağladığını ve bu vitaminin bilhassa yaşlıların zihinsel fonksiyonlarını düzenlediğini söylemektedir. Gürkaş, zona hastalığı tedavisi açısından B1 vitamini hakkında ise şöyle bir açıklamada bulundu: “B1 vitamini kan hücrelerinin oluşumu ve sağlıklı bir dolaşım sistemi açısından gerekli Hidroklorik asit’in üretimini sağlar. B1 vitamini dolaşımını düzenler, sinir sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Karbonhidratların enerji üretiminde, kalp ve sindirim sitemi kaslarının tonusunun korunmasında anahtar rol oynar. Bulunduğu kaynaklar, lahana, mısır, badem, patates, kereviz, kestane, bezelye, üzüm, incir, ceviz, bakla, limon, elma, domates, ıspanak, havuç, kuşburnu, mercimek, kiraz, çilek, ananas, kavun, erik, muz, esmer pirinç, brokoli, mandalina.”

Zona hastalığının bitkisel tedavisi açısından ünlü herbalistin önerisi Papatya, melisa, keten tohumu, ısırgan otu, koni çiçeği, at kuyruğu, adaçayı, rezene, yonca, ginko biloba ve ağaç çileğidir. Ancak bu bitkiler kullanılmadan önce hekime danışmalıdır. Çünkü genel sağlığa göre bu bitkiler kullanılmalıdır.

]]>