Zona hastalığı nasıl geçer?

Sinir uçlarının iltihaplanması sonucunda husule gelen zona hastalığı halk arasında su çiçeğinin sebep olduğu bir rahatsızlık olarak bilinmekte ve ekseri 10 yaşın üzerindeki, sinir sistemiyle sorunu olan kişilerde görülme riski fazladır. Zona hastalığı bulaşıcı olmakla birlikte, vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkarak şiddetli ağrı ve kaşıntı ile hastaya daha sıkıntılı günler yaşatabilir. Zona hastalığında deride döküntüler başladığı gibi tedavi şarttır.

Zona hastalığı erken evrelerde teşhis edilip tedavisine başlanmazsa lakin, ileride çok daha büyük sıkıntılara sebebiyet verebilecek bir hastalıktır. Zona hastalığının ilk evrelerinde vücut çok hassas olduğundan her türlü enfeksiyon kapmaya aleni haldedir. Hastalığın tedavisinde en önemli şey istirahattir. Vücudun kendini toparlaması ve normal yapısına kavuşması açısından yatak istirahatine son derece önem verilmelidir.

Zona hastalığı tedavi sürecinde uzman hekim hastaya en uygun ilaç tedavisini uygular. Bu aşamada hastalar hekimin vermiş olduğu ilaçları düzenli kullanmalı ve hekimin önerilerine kulak vermelidir. Ayrıca bu hastalıktan tamamen kurtulmak istiyorsanız beslenmenize dikkat etmeli ve bilhassa vitamin ağırlıklı beslenmelisiniz.

]]>