Zerdeçkırmızı bal karışımı nasıl yapılır?

Zencefilgiller familyasından olan zerdeçkırmızı, turuncuya çalan renge sahip tropikal bir bitki olmakta ve bal ile karıştırılıp tüketildiği zaman başta üst solunum yolu hastalıkları olmak üzere sindirim sistemi hastalıklarına kadar faydalı bir bitki olmaktadır. Soğuk algınlığı, grip, nezle, bağırsak polipleri, ağızda uçuk, AFT yaraları, alzheimer, kötü kolesterol, trigliseridin normal seviyelere düşmesi, kanser gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde zerdeçkırmızı bal karışımı rahatlıkla kullanılabilir. Tam bir şifa kaynağı olan zerdeçkırmızı bal karışımı nasıl yapılır, buyurun birlikte öğrenelim.

Çeşitli sağlık problemlerini tedavi etmede oldukça faydalı olan zerdeçkırmızı bal karışımı bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıkların görülme riskini de arttırmaktadır. Faydaları ile bilimsel olarak da kendini kanıtlamış olan zerdeçkırmızı bal karışımı aynı zamanda cilt lekelerini tedavi etmede de kullanılabilir.

Hastalıkların tedavisi açısından zerdeçkırmızı bal karışımı tarifi: Eşit oranlarda zerdeçkırmızı ve süzme bal kaynar suya eklenir ve karıştırılarak içilir.

Cilt lekeleri açısından zerdeçkırmızı bal karışımı tarifi: Eşit ölçüde tercihen birer tüketmek kaşığı zerdeçkırmızı, limon suyu ve bal karıştırılır. Bu karışım yüzdeki lekelerin üzerine sürülür ve 20 dakika bekledikten sonra yüz ılık su ile yıkanır.

]]>