Zengin hastalığı nedir?

Adını ilk defa duymuş olduğumuz ve merak edip araştırdığımız zengin hastalığının ne olduğunu bizim gibi merak yapan ziyaretçilerimiz açısından, yapmış olduğumuz kısa bir araştırma sonrasında edindiğimiz bilgileri makalemizde paylaşıyoruz. Zengin hastalığı ne demektir, nasıl bir hastalıktır, belirtileri ve tedavisi nasıldır, buyurun yazımızı okuyarak öğrenelim.

Eskilerde yalnızca zengin gelirli aileler sürekli kırmızı et ve hayvansal ürünleri az gelirli kişilere kıyasla daha fazla tükettikleri açısından, zengin hastalığı da kırmızı et ve hayvansal ürünleri aşırı tüketen kişilerde husule geldiğinden bu hastalığa zengin hastalığı denilmiştir. Zengin hastalığının adını sizde bizim gibi ilk kez duymuş olabilirsiniz, lakin biz bu hastalığı zaten çok yakından tanıyoruz. Zengin hastalığı aslında gut hastalığıdır.

Gut hastalığı bazı kişiler tarafından zengin hastalığı olarak bilinmektedir. Eski dönemlerde aslında bu hastalık zengin hastalığı olarak anılıyordu, lakin günümüzde çoğu kişi bu rahatsızlığı gut olarak yakından tanıyor. Aslında zengin hastalığının ortaya çıkmasından sade et ürünlerinin payı yok, bazı bitkisel kaynaklı besinlerde zengin hastalığını etkileyebiliyor. Ekseri 40 yaş üstündeki şişman, alkol kullanan, protein bakımından zengin beslenen kişiler ve bilhassa erkekler zengin hastalığına daha çok yakalanıyor.

Zengin hastalığı (gut hastalığı) eklemlerde ağrı, duyarlılık, kızarıklık, şişlik ve ısı artışıyla ani olarak gelişen, şiddetli ataklarla kendini hissettiren bir hastalıktır ve zengin hastalığının tedavisinde et, tavuk, hindi, balık gibi besinlerin tüketimine çok dikkat edilmeli, gerekirse bu besinleri yemekten kaçınmalısınız. Aynı zamanda pürinden kısıtlı bir diyette süt, yumurta ve peynir protein ihtiyacını karşılayacaktır lakin yağsız tüketilmeli ve soya sütü kesinlikle ama kesinlikle kullanılmamalıdır. Kilo vermeli, alkol tüketmemeli, bir diyet uzmanı ile kendinize taze bir beslenme programı çizmelisiniz.

]]>