Yumurtlama günü nasıl anlaşılır?

Hamile kalmak açısından en uygun dönem olarak bilinen yumurtlama günü, cinsel sağlığına önem veren ve bebek sahibi olma isteği olan her yetişkin kadın tarafından bilinmesi gereken bir gündür. Şayet, gebe kalmakta zorlanan kadınlar yumurtlama günlerini bilip takip ettikleri yapıda gebe kalma olasılıklarını arttırdıklarını unutmamalıdılar. Aynı biçimde cinsel ilişki sonrası gebe kalmak istemeyen kadınlarda yumurtlama günlerini hesaba katarak, gebelik oluşumunu önleyebilirler. Peki yumurtlama günü nasıl hesaplanır?

Yumurtlama günü hesaplama

Gebe kalmak isteyen ya da istemeyen bayanların yumurtlama günlerini hesaplamak açısından bir çizelge oluşturmaları gerekir. Çünkü yumurtlama günü her zaman değişmekte olduğundan, aynı zaman gelme ihtimali yoktur. HEr kadına göre değişen yumurtlama günü hesabı ise şöyle yapılmalıdır:

Yumurtlama gün, kadının bir sonraki sayı kanamasının başlangıcından on dört gün sonra husule gelir ve 28 günde bir sayı kanaması olan kadınlarda yumurtlama on dördüncü günde gerçekleşmiş olur. Eğer ki, kadının sayı kanaması 35 günde bir oluyorsa o zamanda 21. günde; 25 günde bir oluyorsa 11. günde gerçekleşir.

Yumurtlama dönemi hesaplamak açısından, kaç günde bir sayı oluyorsanız bu adetyı 14 ‘ten çıkartmalısınız. Örneğin 28-14 =14, 35-14=21 veya 25-14=11 gibi. Yani bu demektir ki, bir sonraki sayı kanamanızın 14., 21. ya da 11. günlerinde yumurtlama gerçekleşiyor.

]]>