Yoğurt şişkinlik yapar mı?

Son yıllarda giderek artan sorunlardan bir tanesi de, yoğurt ve süt ürünleri tüketimi sonrası midede ortaya çıkan şişkinliktir. Peki bunun sebebi nedir? Neden yoğurt yemenin ardından şişkinlik ile karşılaşırız, sizler açısından araştırdık.

Birçok kişi yoğurt yemenin ardından ortaya çıkan şişkinlik ile karşılaşmamak açısından beslenme programlarından yoğurdu neredeyse çıkarmış durumdalar. Hem sağlıklı hem de sofraya lezzet katan bir yiyecek olan yoğurdun şişkinlik yapmasındaki sebebiyet laktoz intoleransı hastası olmanız. Son zamanlarda sıkça karşılaştığımız laktoz intoleransı ekseri orta yaş grubundaki kişilerde meydana gelmektedir. Laktoz yani süt şekeri sindirilemediği açısından süt ve süt ürünlerinin tüketiminin ardından yaklaşık yarım saat sonra şişkinlik problemi yaşanır.

Yoğurtta bir süt ürünü olduğu açısından laktoz intoleransı olan hastalar yoğurdu yemelerinin ardından şişkinlikle karşılaşırlar. Bu şişkinliğe çoğu zaman bulantı, ishal, kramp gibi belirtilerde eşlik eder. Uzmanlar laktoz intoleransı hastalarına süt ve süt ürünlerini az ölçüde tüketmelerini önermekteler.

]]>