Yoğurt otu nasıl kullanılır?

Cilt kırışıklıklarından tutunda, sinirleri yatıştırmaya, idrar söktürmeye, böbrek hastalıklarının tedavisine ve kanserin önlenmesine kadar mütenevvi faydaları olan yoğurt otu bitkisinin faydalarından faydalanmak isteyenlere, yoğurt otu kullanımı hakkında bilgiler sunuyoruz. Yoğurt otu aynı zamanda deri hastalıklarının tedavisine, guatr, parkinson ve sara hastalıklarına, kanın temizlenmesine de yararlı bir bitkidir. İşte bu şifalı bitkinin kullanım önerileri.

Yoğurt otu kullanımı

Yoğurt otunu çay olarak içebilirsiniz. Yoğurt otu çayını hazırlamak açısından bir tepeleme çay kaşığı yoğurt otu bitkisinin bir bardak kaynar suyun içine atın ve 3 dakika demlemeye bırakarak ardından ılık ılık içebilirsiniz. İsterseniz taze yoğurt otunun meyve sıcağı ile suyunu sıkarak da içebilirsiniz. Deri hastalıkları açısından ise merhem olarak kullanabilirsiniz. Yoğurt otu merhemi hazırlamak açısından, taze sıkılmış yoğurt otu bitkisi suyuna tereyağı ekleyin. Karışımı dolapta saklayabilirsiniz.

Mesane kumlarını da dökmeye yardımcı olan yoğurt otu bitkisini, ayrık köküyle birlikte demleyip balla tatlandırarak içebilirsiniz. Mayasıl ve egzama sorunu açısından ise, demlenmiş yoğurt otu bitkisine kına karıştırıp merhem olarak hazırlayın ve sorunlu bölgeye günde 2 defa sürün.

Yanıklar açısından ise demlenmiş yoğurt otuna bal karıştırıp günde 3 defa yanıklara sürün. Sarılık içinse yoğurt otu çayına bal karıştırın soğuk soğuk açısından. Yoğurt otu çayı yemeklerde önce içilirse iştah açar. Aynı zamanda yoğurt otu çayı idrar söktürür.

]]>