Yılbaşı depresyonu nasıl atlatılır?

Yılbaşı depresyonu da olur mu demeyin, çünkü uzmanlar yılbaşı kutlamaları açısından yapılan bir takım mecburi harcamaların ve kış ayı karamsarlığının yılbaşı depresyonu denilen ruh sıkıntısına sebebiyet olduğunu söylemekteler. Bazı kişiler yılbaşı açısından hiç bir hazırlık yapmasa da, evinde yalnızca ailesi ile birlikte yılbaşını alelade bir biçimde geçirmeyi planlasa da, bazılarına gelecek olan yılbaşı misafiri açısından hazırlık yapma, kesenin ağzını açma, parti düzenleme, yemekler pişirme ve misafirleri hoş tutma çabalarına sebep oluyor ve kişiyi bir karamsarlığın içine ister istemez atabiliyor. Bir de bu karamsarlığa kara kışın sebep olduğu soğuk ve kasvetli hava eklenince yılbaşı depresyonu kaçınılmaz oluyor.

Yılbaşı depresyonundan kurtulmak açısından

Yılbaşı depresyonuna iten bir başka sebepte, yılbaşını eğlenceli, keyifli, sevdiklerimizle birlikte gülerek geçirmemiz ve yılbaşının ardından bizi koca bir yılın ve sorumlulukların beklediğini düşünmemizdir. Yılbaşı depresyonundan korunmak ve yılbaşı sonrası bu depresif kişiliğinizi geride bırakmak açısından uzmanlarımızın önerileri egzersiz ve egzersiz yapmaktır. Çünkü egzersiz ve egzersiz yaparak hem fit ve sağlıklı kalıyor hem de egzersiz esnasında salgılanan hormonlar kişiye keyif veriyor.

Yılbaşı depresyonundan kurtulmak açısından egzersiz ve egzersizin yanı sıra neşeli bir yaşam, az ama sürekli yeme alışkanlığı, taze olmak şartıyla bol bol meyve ve sebze tüketimi, kafeinli ve alkollü içeceklerden uzak durma, günde 1,5 litre su içme gibi önerilerde yer almaktadır. Eğer bu önerileri uygulamanıza rağmen karamsarlığınızı üzerinizden atamıyorsanız, uzman bir hekimden destek alabilirsiniz.

]]>