Yetişkinlerde dikkat eksikliği tedavisi

İş hayatı ve sosyal ortamlar dikkat eksikliği olan hastalar açısından kabus dolu dakikaların yaşanmasına sebebiyet olurken, aile bireyleri ile münasebetini de kötü etkilemekte ve bu sebepten ötürü yetişkinlerde görülen dikkat eksikliği muhakkak tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Yaşam şartlarını zorlayan bu rahatsızlık mütenevvi tedavi yöntemleri ve aile desteği ile giderilebilir. İşte yetişkinlerde dikkat eksiliğinin tedavisi hakkında tüm merak ettikleriniz;

 

Dikkat eksikliğinin tedavisi

 

Bu hastalığın tedavisi açısından bazı ilaçlar kullanılmakta, terapi uygulanmakta, aile bireyleri bilinçlendirilip desteklerine ihtiyaç duyulurken, aynı problemi yaşayan hastaların arasında ki destekte son derece başarılı bir tedavi geçirilmesini sağlar. Destek grupları dikkat eksikliği tedavisi açısından oldukça başarılı bir yöntemidir. Hangi hastalığa yakalanmış olursak olalım her zaman kendimizi yalnız ve yalnızca biz bu hastalığa yakalanmış gibi hissederiz. Oysa ki bizimle aynı kaderi paylaşan diğer hastalarla iletişimde olmak, onlarla tecrübelerimizi paylaşmak ve tedavi yöntemi aramak her zaman umut verir. Bu sebeple yetişkinlerde dikkat eksikliğinin tedavisi açısından destek grupları birbirleri arasında büyük bir yardımlaşma içinde olurlar.

İlaç tedavisinde ise antidepresanlar, venlafaksin ve bupropion gibi ilaçlar tercih edilmekte ve kişinin hastalığının evresine göre dozları ve kullanım biçimleri hekim tarafından belirtilmektedir. Bu ilaçların hangisinin sizin açısından uygun olduğunu anlamakta kolay değildir. Bu ilaçlar kişide farklı yan etkiler yaratabilir. Doktorunuz bir kaç ilacı denemenizi isteyerek sizin açısından uygun olanı bulmaya çalışabilir.

Yetişkinlerde dikkat eksiliği tedavisi açısından kullanılan bir başka yöntemde terapidir. Hastaların birçoğu bilişsel-davranışçı terapiyle olumlu sonuçlar yakalamaktadır. Çünkü bu hastalığın pençesinde olanlar dikkat eksikliğine sahip olduklarını düşünerek her şeye olumsuz yaklaşırlar. Terapi uygulamasında hastalar bu düşüncelerinden arındırılır ve olumlu düşünmeye teşvik edilir.

Dikkat eksikliği sorunu yaşayan biri önemli günleri unutmakta, bencil ve dikkatsiz davranmaktadır. Bu sebeple aile içinde çatışmalar çıkabilir. Oysaki aile bireylerinin bu konuda anlayışlı olmaları ve dikkat eksikliği yaşayan hastaya destek olmaları gerekir. Bunun içinde aile ve evlilik terapisi uygulanarak ailelere hastaya nasıl yardımcı olacakları konusunda bilgiler verilir. Terapi sonucunda hasta ailesi veya eşiyle daha iyi bir iletişim kurarak dikkat eksikliğinin olumsuz etkilerini azaltabilir.

]]>