Yazın lens kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Gerek göz sağlığı, gerek estetik görünüm açısından lens kullananlar yaz aylarında lens bakımına kışa nazaran daha fazla dikkat etmeli, bilhassa da deniz ve havuza girerken lenslerine gösterdikleri özeni iki katısalna çıkartmalıdırlar. Dr. Ersin Kutluçınar yazın lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, sorusunu sizler açısından cevapladı ve göz sağlığı açısından lens kullanıcılarına önerilerde bulundu.

Hem sağlamış oldukları kullanım rahatlığı ile hem de çeşitli renk alternatifleriyle tercihi artan kontak lenslerin özellikle yaz aylarında kullanımına çok özen gösterilmelidir. Günlük hayatta gözlük kullanmak istemeyen göz hastaları ve güzel görünüm yakalamak isteyenler, yaz sıcaklarında serinlemek açısından kendilerini attıkları havuz ve denizde hatalı lens kullanım sonucu ciddi rahatsızlıklar yaşayabilirler.

Deniz suyunun hijyeni, havuz suyunun kloru, güneş ışınları lenslerde olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Dr. Ersin Kutluçınar özellikle filtresiz lenslerle güneşe çıkılmamasını önermektedir.

Dr. Ersin Kutluçınar yanlış seçilen lenslerin gözde travmalara, göz enfeksiyonlarına, göz kuruluğuna ve kornea hastalıklarına sebep olacağını söylemekte.

Dr. Ersin Kutluçınar yaz aylarında nasıl lens kullanılmalı, lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir şöyle açıklıyor: “En önemli noktalardan biri hijyen. Kontakt lensler takılmadan önce mutlak suretle eller yıkanmalı, nemli bırakmayan bir havluyla kurulanmalı. Lens kutuları her solüsyonla birlikte yenilenmesine rağmen yine de kontakt lens kutularının temizliğine çok dikkat edilmeli, fasıla sıra kaynar sudan geçirerek tozlanan kutular yıkanmalıdır. Deterjan, alkol, sabun gibi temizleyiciler kullanılmamalı. Lensler mutlak suretle özel solüsyonları ile her kullanımdan sonra sterilize edilmeli, lakin uzun süre kullanılmayacaklarsa, saklanmamalı atılmalıdır. Bazı solüsyonlardaki maddeler alerji yapabilir, bu yüzden doktorlar tarafından önerilen solüsyonların kullanılması gerekir. Musluk suyu lensler açısından hijyenik değildir, içindeki ağır metaller ve klor, lensin yapısını bozar ve lens üzerinden çıkartılamaz.”

]]>