Yaz depresyonu belirtileri

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte kendinizi oldukça bitkin, huzursuz ve umutsuz hissediyorsanız, sürekli uykuya meyilli ya da zor uyuma sıkıntıları çekiyorsanız yaz depresyonu içinde olabilirsiniz. Yapılan ilmi araştırmalar sonucunda insanların birçoğunun sonbahar ve kış aylarına nazaran yaz aylarında depresyona girdiği söylenmektedir. Peki yaz depresyonunun belirtileri nelerdir ve yaz depresyonundan kurtulmak açısından ne yapılmalıdır?

Bilim insanları özellikle çoluk çocuk sahibi olan kişilerin yaz depresyonuna daha çok girdiğini söylemekteler. Çünkü çocukların okullarının tatil olması, ebeveynlerin sürekli çocuklarını oyalama ve onlarla da ilgilenme çabaları içinde olmaları evli bireylerin yaz depresyonuna girme sebebidir.

Ayrıca aşırı sıcaklardan dolayı eve kapanıp kalmalar, klimaların çalışması ile kapı-pencerelerin kapatılması, yıllık izinlerde tatile çıkmak yerine evde kalıp bol bol uyumalar yaz depresyonun yalnızca birkaç nedenidir. Buna benzer daha birçok etken yaz depresyonuna yol açmaktadır.

Yaz depresyonunun belirtileri

 

Hüzün
Umutsuzluk duygusu
Baş ağrısı
İştah kaybı
Uyku sorunu
Kilo kaybı
Endişe durumu

 

Yaz depresyonundan kurtulmak açısından ya da yaz depresyonundan kendinizi korumak açısından yapacaklarınız çok basit. Bunlar; eğlenceli bir şeyler planlama, gerekli ölçüde aynı saatlerde uyuyup-uyanma, egzersize ağırlık verme, sosyal çevrenin içine atılmalı, düzenli ve sağlıklı beslenmedir. Eğer ki kendinizde yaz depresyonu belirtilerini hissediyorsanız, yaz depresyonu tedavisi açısından profesyonel destek almalısınız.

]]>