Yaz aylarında nasıl beslenmeli?

Yaz aylarında herkesin derdi sağlıklı olmak ve formda kalmak açısından nasıl bir beslenme programına dikkat edilmesi gerektiği olduğundan dergi, gazete ya da internetten bu konu üzerine fazlaca araştırma yapılmakta, doğru yanlış birçok diyetler uygulanmaktadır. Özellikle sağlığa kötü etki veren şok diyetlerden uzak durulmasını gerektiğini söyleye uzmanlar, kışın alınan kiloları vermenin en sağlıklı yolu düzenli beslenmedir dediler. Bunun açısından uzmanlar yaz aylarında nasıl beslenmemiz gerektiğinden bahsettiler.

 

Yaz aylarında bilinçsiz yapılan diyetler verilen kiloların kat ve kat geri alınması, buda yetmezmiş gibi sağlıklarının ciddi bir biçimde tehlike altına girmesine sebebiyet olmaktadır. Bireylerin amacı kilo vermek değil düzenli beslenmeyi alışkanlık haline getirmek olsa bu tür sorunlar yaşanmayacaktır. Çünkü düzenli ve sağlıklı beslenme ile fazlalıklar atılmakta ve kilo dengesi kurulmaktadır.

 

Yaz ayları açısından beslenme önerileri

 

Her öğünde mevsime sebzeleri tüketilmektedir. Sebzelerden salata ya da tüketmek yapabilirsiniz. Ayrıca az yağlı yemekler yapmalı ve ızgarada pişirmelisiniz.
Öğün aralarında mevsim meyveleri tüketilmelidir.
Haftada 1 kez kırmızı et, iki kez balık ve ağırlıklı olarak ta ak et tüketilmeli, ızgara ya da fırında pişirme tercih edilmelidir.
barbunya, nohut, yeşil mercimek, kuru fasulye haftada iki kez beslenme programında yer almalıdır. Her gün iki kase yoğurt yenmeli ya da süt içilmelidir. Bunların yanı sıra günlük on beş sayı fındık, badem ve ceviz yenmelidir.
Sıvı tüketimine ağırlık verilmelidir. Özellikle bol bol su içilmeli, su ihtiyacı çay, kahve, meyve suları ile giderilmemelidir.
Alkolden uzak durmalı, kafeinli içeceklere hayatınızda yer vermemelisiniz. Bunların yerine ayran, meyve suları, soda ya da bitki çayları açısından.
Beyaz ekmek yerine kepekli, tahıllı ekmek, pirinç pilavı yerine bulgur pilavı veya kısır tercih edin.
Aşırı yağlı yemekler tüketmeyin. Yemeklerinizde zeytin yağı kullanın lakin zeytin yağını tüketmek piştikten sonra dökün. Salatalarda da zeytin yağı kullanılmalıdır.
Aşırıya kaçmadan sütlü tatlılarda yenebilir.
Aşırı tuzlu gıdalardan uzak durun.
Ağır yemekleri geç saatlerde tüketmeyin.

]]>