Yavaş yemenin yolları

Hızlı tüketmek yemenin zararlarını artık bilmeyen kalmadığı açısından, şimdiki beslenme davranışımız yemekleri tıkanırcasına değil de yavaş yavaş yemektir. Ancak bir çoğumuz bu eski alışkanlığından ne yazık ki vazgeçemiyor ve yanlış olduğunu bile bile hızlı tüketmek tüketmeye devam ediyor. İşte uzmanlarımızın yemekleri yavaş tüketmek açısından uymamız gerektiğini söyledikleri öneriler.

Uzmanlar hızlı tüketmek yemenin başta obezite olmak üzere çeşitli sağlık problemlerine yakalanma risklerinin oldukça büyük olduğunu dile getirdiler. Hele ki çocuklarda sergilenen bu davranış büyüklere nazaran daha bir tehlikeli. Bu yüzden hem ebeveynler hem çocuklar hızlı tüketmek yeme alışkanlığından kurtulmalı, beslenme esnasında yemekleri yavaş yavaş yemelidirler.

Çoğumuzun yaptığı öyle bir yanlış var ki, o da sinirlendiğimizde, duygusal çöküntü yaşadığımızda ya da en mutlu anlarımızda hemen yemeğe sarılmak ve ne bulursak üzüntüden ya da mutluluktan hızlı hızlı tüketmektir. Asla üzüntüler yemekler bastırılmalı ve sevinçlerde aşırı tüketmek yeme ile kutlanmamalıdır.

Yavaş tüketmek yeme önerileri
Yemeğe nazikçe davranmalısınız. Yemeğe saldırıp hızlı hızlı onu tüketmek yerine nezaketli olmalı ve yavaş yavaş yemelisiniz.
Yediklerinizin farkına varmalı ve lezzetini almaya çalışmalısınız.
Yemek öncesi yiyeceklerinizi küçük parçalara ayırarak ufak lokmalar halinde yutmalısınız.
Yemek tabaklarınızı küçük, salata tabaklarınıza büyük seçmelisiniz ki, yemeğinizi daha yavaş ve az tüketebilesiniz.
Yemeğe oturmadan önce nefes egzersizi yapmayı alışkanlık haline getirin. Böylece hem stresiniz azalır, hem de daha sakin yavaş yavaş tüketmek yersiniz.
Yemek yerken başka işlerle uğraşırsanız yemeğinizi nasıl yediğinizi bilmez, yediklerinizde tadına varmazsınız. Bu sebeple tüm dikkatiniz yemekte olmalıdır.
Uzun süre aç kalmakta yiyeceği hızlı tüketmemize sebep olduğu açısından, fasıla öğünlerinizi meyvelerle geçirin.
Aklınızda her zaman yavaş tüketmek yiyeceğim düşüncesi olsun.

]]>