Yaşlanma ve Göz sağlığı

Gözler, ruh ile dünya arasında olan pencerelerdir. Birbirimizin yüzüne baktığımızda, göz temasıyla iletişimin en doğru olanını kurarız. Üstelik; fiziksel özelliklerimizi belirleyen, önemli unsurlardan biridir gözlerimiz.
Gözlerde meydana gelen miyop ya da hipermetrop bozuklukları irsidir daima. İrsinin yanı sıra, göz sağlığı, 40 yaşından itibaren kritik bir döneme girer. Bu yaştan sonra gözlerde meydana gelen göz tansiyonu ve katarakt gibi rahatsızlıklar, göz doktoruna muayene olmadan anlaşılamaz ve tedavi edilemez. Böyle bir yapıda; göz tansiyonuna yakalanma oranının yüzde 2 olduğu göz önünde bulundurularak, doktor kontrolünün ihmal edilmemesi gerekir. Yazının devamı açısından aşağıya inin…

Katarakt
Göz merceğinin matlaşması, şeffaflığını kayıp etmesi ile teşhis edilen göz hastalıklarına katarakt adı verilir. Günümüzde yaklaşık her yaşlı insanda Katarakt oluşmaktadır. Katarakt dünyada körlüğe yol açan önde gelen hastalıklardan biridir. Aşırı ışık yansımaları ve gün geçtikçe artan görme bozuklukları bu hastalığın habercisidir. Hastalığın ileri safhalarında hasta çevresini buzlu camdan bakar gibi algılar. Çok yavaş ilerleyen bir süreçtir bu. Bu yüzden hastanın göz doktoruna gitmekte gecikebilir. Doktor hastaların görme yeteneğini ölçer. Göz Mikroskobu ile Katarakt’ı kolayca görebilir. Pupilayı açmak açısından, miktarmden önce damla kullanabilir.

Katarakt hastanın görme simülasyonu
Glokom hastasının görme alanı simülasyonu
Test nasıl uygulanır?

– Karelere gün ışığında yaklaşık 30 – 40 cm mesafeden bakınız. Okurken gözlük veya lens kullanıyorsanız, bu test açısından de kullanın. Test her bir göz açısından ayrı ayrı yapılır.

– Bir gözünüzü eliniz ile kapatın. Gözünüzü kısmayın. Açık olan gözünüz ile karelerin ortasındaki siyah noktaya bakın. Ne görüyorsunuz? Testi diğer gözünüz ile tekrarlayın.

– Eğer aşağıdaki değişikliklerinden birini görüyorsanız bir göz doktoruna danışmanız gerekir::

– Testin içindeki bazı kareler diğerlerine göre daha büyük veya küçük görünüyor mu?

– Testin bir köşesi kesilmiş gibi görünüyor mu?

– Boş alanlar görüyor musunuz?

– Düzlemler dalgalı veya bozulmuş mu görünüyor?

– Karelerin içinde bazı bölümler flu mu görünüyor?

– Gri bir gölge görüyor musunuz?

 

]]>