Yanık izi kalmaması açısından ne yapılmalı?

Her birimiz yaşamımız boyunca mutlak suretle büyük ya da küçük yanıklara maruz kalıyor ve vücutta çirkin bir görünüme sebep olan yanık izlerinin kalıcı olmaması, kısa sürede geçmesi açısından çeşitli tedavi yöntemlerini denemeye karar veriyoruz. Özellikle de yüz güzelliğini etkileyen yanık izleri kişinin psikolojisini olumsuz etkiliyor. Vücudunuz herhangi bir bölgesinde yanık izi kalmamasını istiyorsanız nasıl bir tedavi yolu izlemeniz gerektiğinden sizlere bahsedeceğiz.

yanik-izi-kalmamasi-icin

Yanık izi kalmaması açısından

Yanık sonrası vücutta iz kalmasının en önemli nedenlerinden birisi, yanıkların husule geldiği anda acısını ve ağrısını dindirmek açısından uygulanan yanlış tedavi metotlarıdır. Pek çok yanıklar şiddetinden dolayı değil de uygulanan yanlış tedavi yöntemleri yüzünden vücutta kalıcı bir iz bırakmaktadır. Bu yanlışların başında ise yanık bölgesinde yumurta akı, diş macunu ya da benzer şeyler sürmektir.

Yanık bölgesinde iz kalmaması açısından yanık sonrası hemen bölge soğuk su ile yıkanmalı ve yaklaşık olarak bu süre yarım saat olmasıdır. Yarım saat soğuk su ile yanık bölgesi yıkanmalı ve sonrasında tıbbi yardım uygulanmalıdır. Soğuk su sonrası buz uygulamakta yanığı kötüleştirmektedir. Yanık bölgesinin nemli, serin ve temiz kalmasına dikkat edilmelidir.

]]>