Yalancı krup nedir?

Soğuk algınlığı ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarından ya da havanın aniden değişmesi durumundan kaynaklı olarak ekseri 1 ile 6 yaş arasındaki bebek ve çocuklarda husule gelen bir sorundur, yalancı kurp. Uzman bir hekim çocuğun yalancı krup hastalığına yakalandığını yalnızca çocuğun sesini telefondan duyması ile bile anlayabilir. Yalancı krup hastalığında ses tellerinde şişme ve daralma söz konusu olur, nefes darlığı meydana gelir,, çocuk nefes alırken içine çekermişçesine bir ses çıkartır ve oldukça sert bir biçimde kuru öksürük meydana gelir.

Yalancı krup hastalığı

Altı yaşını geçmiş olan çocuklarda da nadiren de olsa yalancı krup hastalığına yakalanma söz konusudur lakin, bu çocuklar daima alerji ve bronşite eğilimli olanlardır. Hava kirliliği, sigara dumanı ve tozlu ortamlar çocuğun durumunu dahada kötüleştirir. Çocuk kötü olduğu durumlarda hemen dik bir biçimde oturtulmamalı, sakinleşmesi sağlanmalı ve temiz hava alabileceği bir yere çıkarılmalıdır. Çocuğun bulunduğu odanın nemli olması da kuru öksürüğü hafifletir.

Yalancı krup hastalığında daima şikayetler 2 gece sonra azalmaya başlar. Çocuğun durumu çok ağız olmadığı müddetçe hastaneye gitmeye gerek yoktur. lakin ki nefes darlığı ciddi bir hal alırsa ve çocukta morarma söz konusu olursa hemen hastaneye başvurulmalıdır. Hakiki krup hastalığının söz konusu olduğu yapıda ise acilen hastaneye başvurulması gerekir, çünkü hakiki krup ciddi bir hastalıktır. Geçmiş olsun.

]]>