Yağ bezesi (Lipom) tedavisi

Tıp adıyla Lipom, halk tabiriyle yağ bezeleri olan bu cilt üzerindeki yumuşak, ağrısız, hareket edebilen ve yuvarlak oluşumlar, iyi huylu tümör olarak tanımlanır ve hiçbir zararı da bulunmadığı söylenir. Yağ bezeleri deri ile kaslar arasında ufak şişlikler halinde olan ve kol, bacak, göğüs, kalça, sırt , gövde gibi vücudun çeşitli kısımlarında sık rastlanmalarına rağmen sebebiyet ortaya çıktıkları kesin olarak bilinmemektedir.

 

Yağ bezeleri ağrı hissedilmesine sebebiyet olmazlar; lakin üzerine baskı uygulandığında ağrılı olabilirler. Ekseri vücudun dışından el ile hissedilebilirler fakat bazen iç organlara yakın bölgelerde de meydana gelmekteler. Normalde zararsız olan yağ bezeleri iç organlarda ya da organ boşluklarında meydana geldikleri zaman tehlikeli olabilirler. Bu yapıda yağ bezelerinin tedavisi şarttır.

Hızla büyüyen, şiddetli ağrılara sebep olan, iyi huylu olmalarına rağmen kötüye doğru yol alan yağ bezeleri ameliyat ile alınır. Deri altında hareketli ve yumuşak olan lipomlar artık hareket etmiyor ve sert bir hal almışlarda sağlık açısından son derece riskli yapıda demektir. Bu tür yağ bezeleri ameliyat ile çıkartılmalıdır.

]]>