Vücuttaki çürüklerin tedavisi

Cilt altında yer alan kan damarlarının harap olmasından kaynaklı olarak cildin yüzey kısmında toplanan kanın, siyah yada mavi renkli bir iz olarak husule gelmesi sorunu olan cilt çürükleri, ekseri kişinin herhangi bir şeye çarpması ya da herhangi bir şeyin insana çarpmasından dolayı oluşmaktadır. Çürüklerin meydana gelmesinde egzersiz aletlerinin ve ağır kaldırma sporu yapılmasının da etkisi bulunmaktadır. Spordan kaynaklı cilt çürükleri kan damarlarının yırtılmasından dolayı görülmektedir. Peki çürüklerin tedavisi nasıl olmalıdır?

Çürükler nasıl iyileşir?

Vücutta oluşan çürükler ilk olarak kırızı renkte görülür ve birkaç saat içinde maviye yada mora dönerken iyileşme gösterdiği zamanlarda ise sarı ya da yeşil rengini alır. Aynı zamanda çürükler ilk günlerde oldukça hassas ve ağrılı olurken, iyileşme gösterdiği zaman renginin değişmesiyle birlikte hassaslığı ve ağrısı da yok olur. Çürükler lakin şiş ve şiddetli ağrılı ise, ayak veya el tırnağı altındaysa, iki haftadan uzun sürdüyse ve kafa bölgesindeyse acil olarak uzman bir hekime gidilmeli çürüklerin tedavisine başlanmalıdır.

Çürüklerin tedavisi ilk dönemlerde yapılırsa geçmesi daha kısa sürecektir. Çürüklerin tedavisi açısından bölgeye buz kompresi yapılmalıdır. Çürüğün daha kısa sürede geçmesini sağlamada dondurulmuş bezelye paketinin rolü daha büyüktür. Dondurulmuş bezelye paketi çürüklerin üzerine uygulandığı zaman, daha etkili bir tedavi olacaktır. Ancak buzu ya da dondurulmuş bezelye paketini çürüklerin üzerine direkt uygulamamalı, bir havluya sararak bu işlemi yapmalısınız.

]]>