Vitamin K ve Yararları

K vitamini kanın pıhtılaşmasında görevli bir vitamindir. Yağda çözünen bu vitamin, bağırsaklardaki bakterilerce üretilmektedir. Peki bu vitaminin görevleri nelerdir, hangi besinlerde bulunur ve eksikliği durumunda ne gibi problemler ortaya çıkar?Vitamin K ve Yararları

K Vitamininin Görevleri

K vitamini daha öncede dediğimiz gibi kanın pıhtılaşmasında görevlidir.  Karaciğerde kanın pıhtılaşmasını sağlayan metabolizmanın sentezi için K vitamini gerekmektedir. Bunun dışında karaciğerde glikozun glikojene çevrilmesine yardım eder, bazı kanser türlerine karşı koruma sağlar.

K Vitamini Eksikliği

K vitamini bağırsakta ki bakterilerce üretildiğinden, antibiyotik kullanımı bu bakterilere zarar vereceğinden K vitamini üretimi durur ve eksiklik ortaya çıkar.  Eksikliğin bir başka nedeni de karaciğer ve sindirim yolları hastalıklarıdır. K vitamini eksikliğinde kan pıhtılaşmasında sıkıntı yaşanacağı için kanamaların durmamasıyla karşılaşılır. Yersiz ve anormal kanamalar olabilir, burun kanamaları görülebilir. Derinin altında mavi-siyah noktalar belirir, idrarde de kan görülür. Ancak bu durum çok rastlanan bir durum değildir. Günlük beslenmesine dikkat eden ve düzenli antibiyotik kullanmayan insanlarda K vitamini eksikliği görülmez.

Fazlalığı durumunda ise kan gerekenden fazla pıhtılaşacağından, damarlarda tıkanmalar görülebilir, göğüs sıkışması yaşanabilir.

Besin Kaynağı

Yeşil yapraklı sebzeler örneğin; ıspanak, Brüksel lahanası, karnabahar, marul, pancar yaprağı, asma yaprağı, bamya, semiz otu K vitamini bakımından zengindir. Bunların dışında; tahıllar, tereyağı, peynir, süt, yaban mersini, kivi, yeşil çay da K vitamini kaynağı olarak sayılabilir. Yoğurt, kefir ve asitlenmiş süt ürünleri K vitamini üretiminin arttırılmasını sağlar.