Varis nedir? Varisten korunmanın yolları ve Varis tedavisi

Varisler genişlemiş, kıvrımlaşmış ağrılı yüzeyel toplar damarlardan oluşur ve toplar damarcıklardaki valvlerin (kapakçıklar) fonksiyonun bozulması sonucu gelişirler. Özellikle bacak bölgelerinde oluşur, ve aynı zamanda vücudun farklı yerlerinde gözlenmeside olası bir durumdur. Varislerin tedavisi açısından halk arasında SÜLÜK  kullananlar da vardır, fakat bu ne derece doğru bir tedavi yönetmi bilemiyoruz. Varis hastalığı pek fazla yürümeyi sevmez, fazlaca ayakta durma veyahut fazlaca yürüme gibi durumlarda varis olan bölegeler de normalin üstünde bir şişlik meydana gelebilir. Sizlere bu yazımızda varis ve varis tedavisi hakkında önemli bilgiler aktarıyoruz…

 

Hastalığın tedavisi nasıl yapılır?

Tedavide en önemli şey koruyucu önlemlerin alınmasıdır. Hasta uzun süre ayakta kalmamalı, dinlenirken ve deuyurken bacaklar yukarda tutulmalıdır ve elastik destek çorapları giyilmelidir.

Tedavi daima kozmetik amaçlı istenir. Venleri bağlayan ve damarları cerrahi olarak çıkartan tedavi yöntemleri kullanılabilir. Varisli damarın çıkarılması (ven stripping) zor bir işlemdir ve çok ağrısı fazla olan ve ayak bileklerinde yaraları olan hastalarda tercih edilmelidir. Bu ameliyatta genel anestezi yapılır ve kasıktan ve ayak bileğinden bir kesi yapılır, tel benzeri bir alet damarın içine sokulur ve damar bu kesilerden dışarı çıkarılır. Sonra bu küçük kesiler dikilir.

Ayrıca enjektör yardımı ile damarı skleroze yapan (yok yapan) maddeler enjekte edilebilir (skleroterapi). Bu tedavi hasta ayakta iken yapılır. İşlem sonrasında bacaklara sıkı elastik bir bandaj uygulanır. Bazı durumlarda stripping ve ve skleroterapi bir arada yapılabilir, bazı damarlar çıkartılırken, bazılarına enjeksiyon yapılabilir.

Hastalığın seyri nasıldır?

Varisler zaman ilerledikça kötüleşirler, fakat alınan koruyucu önlemler bu ilerlemeyi durdurabilir.

Hastalığın komplikasyonları nelerdir?

Flebit: Damarlarda oluşan kronik iltihabi durum
Bacaklarda ülser (yara gelişimi)
Varislerde yırtılma

Ne zaman doktora başvurulmalıdır?

Bacaklardaki ağrı ayakta durma engellendiği ve bacakları yukarı kaldırma şeklinde istirahat yapıldığı halde geçmiyorsa doktora başvurulmalıdır.

Ağrı ve şişlik aniden artarsa, kızarıklık ve yara gelişirse bu bir komplikasyonun göstergesidir ve doktora başvurulmalıdır.

Hastalıkta ne gibi önlemler alınmalıdır?

Özellikle ailenizde varis var ise veya ise eğiliminiz var ise uzun süre ayakta durmaktan kaçınılmalıdır.

]]>