Varis çorabı nasıl giyilir?

Damarların birtakım sorunlardan dolayı görevlerini tam üstlenmedikleri açısından kan pompalamakla görevli olan bu damarlar,işlevlerini tam yerine getirmediklerinden dolayı kan akımının düzensiz olmasına ve bundan dolayı da bacaklarda varis oluşumuna sebebiyet olmaktalar. Pompalama işlevini gerektiği gibi yapmayan ve muntazam kan akışı sağlamayan damarların yol açtığı varis sorunu bacaklarda damar tıkanıklığına ve şişmesine sebebiyet olur.

 

Hepimizi rutin bir yaşam tarzı vardır. Günlük yaşantımızda sıkça oturur, ayakta durur ya da yürümek zorunda kalırız. Ancak bu eylemlerin aşırısı varis oluşumuna sebebiyet olmaktadır. Bilhassa kadınların en büyük derdi haline gelen varis, varis çorabı ile tedavi edilebilir oluyor. Varis sorununa etkili çözümlerden birisi olan varis çorabı nasıl giyilmeli, nasıl çıkartılmalı ve nasıl yıkanmalı tüm cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

 

Varis çorabı nasıl giyilir?

 

Varis çorabını giymek açısından en uygun zaman ayaklarda şişme probleminin olmadığı andır. Bunun açısından sabah uyandığınızda yataktan kalkmadan önce varis çorabınızı giymelisiniz. Varis çorabını giyerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir tanesi de, bacakların nemli olmaması. Çorap bacaklar kuru iken giyilmelidir.

Varis çorabını giymek pek kolay değildir. Bu yüzden giyme işlemini kolaylaştırmak açısından bacaklarınızı hafifçe pudralayın. Ardından çorabı avucunuz içinde sıvazlayın ve önce topuğunuzu giydirin. Topuğunuz tam oturduğu zaman avucunuz içinde sıvazlanmış yapıda olan varis çorabını yukarı doğru , açtıra açtıra giyin. Kesinlikle çorabı uçlarından çekmemeli ve bacağınızda eşit gerginlikte olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Varis çorabı nasıl çıkartılır?

 

Varis çorabınızı giyerken gösterdiğiniz özeni, çıkartırken de göstermelisiniz. Bel kısmından tutarak yavaşça aşağı doğru çorabı sıyırmalısınız. Ancak kesinlikle çorap ters ya da parmak uçlarından çekerek çıkartılmamalıdır. Her gece çıkartmalı ve her sabahta giymelidir.

 

Varis çorabı nasıl yıkanır?

 

Varis çorabı elde yıkanmalıdır . Çorabınızı her gün giyip çıkartacağınız açısından, her gün de yıkamalısınız. En fazla 40 derecede varis çorabı yıkanmalı ve yıkarken de hassas kumaşlar açısından üretilmiş sıvı savun kullanılmalıdır. Deterjan, parlatıcı ya da yumuşatıcı ürün toplulukları kullanmayın. Ilık su ile durulamalı lakin suyunu alırken büküp sıkmamalısınız. Suyunu almak açısından varis çorabını bir havlu arasına koymalı ve üzerine hafifçe bastırarak suyunu almalısınız. Kurutma işlemi de yine havlu üzerine serili olarak yapılmalı ve havadar yerde kurutulmalıdır. Soba, kurutma makinesi, güneş ya da kaloriferli ortamlarda kurutulmamalı.

]]>