Varis belirtileri nelerdir?

Kanı akciğer ve kalbe geri taşıyan toplardamarların ilerleyici bir biçimde genişlemesinden husule gelen varis, tedavisi şart olan bir damar hastalığı olmakta ve yol açtığı sorunlar ile herkesi mutsuz yapan psikolojik bir tablo olarak tanımlanmaktadır. Varisler ağrı, kramp gibi şikayetlere yol açmasının yanı sıra görüntü olarak ta insanı huzursuz eder. Uzmanlar varisin daima uzun saatler ayakta çalışmak ya da tam tersi sürekli oturmaktan dolayı ortaya çıktığını söylemekteler.

Yoğun ve uzun çalışma saatleri, hareketsiz bir yaşam tarzı varisin görülme riskini arttan sebepler olarak sıralanır. 25 – 35 yaş aralığında %30 – %35, 55 – 65 yaş aralığında ise %50 – %60’lık bir görülme riski vardır. Yaşın ilerlemesiyle varis sorununun görülmesinde bir paralellik olur. Genellikle varis tedavisine geç kalan ve varisi önemsemeyip varislerle yaşamaya alışan kişilerin büyük dezavantajları vardır.

Ayrıca varis ırsi olarak ta ortaya çıktığı açısından genetik hastalıklardan adetlmaktadır. Sigara içenlerde ve aşırı sıcağa maruz kalanlarda, gebelik dönemi ve gebelik sonrası varislerin görülme riski olur.

Varis belirtileri bilhassa kadınlarda daha yaygın olarak görülür. Cildin iç kısmındaki kılcal damarların kırmızı-mor renkteki çizgilerle ağ halini alması varisin bir belirtisidir. Toplar damarlarda tıkanıklık, bacaklarda lekelenmeler, bacaklarda şiddetli ağrı, ödem, kramp ve sıcaklık hissi varisin belirtileri arasında sayabileceğimiz sorunlardır.

]]>