Vajinismus kişiye özel tedavi yöntemi

Günümüz kadınlarının hemen hemen 10′da 1′inde görülen vajinismus sorunu, cinsel ilişki esnasında vajinal kasların istemsiz olarak kasılması ve cinsel birleşmeye olanak sağlamaması ya da çok zor koşullar altında olması olarak tanımlanan bir sorundur ve muhakkak tedavisi gerçekleşmelidir. Vajinismus sorunu yaşayan kadınların bu problemi yaşama nedenlerine göz atıldığında %90′nın psikolojik sorunlardan kaynaklı olduğu ortaya çıkmış ve sorunun tedavisi açısından kişiye özel tedavi yöntemleri geliştirilmiştir.

Vajinismus tedavisi

Kişiye özel vajinismus tedavisi, kişinin sorununa bağlı olarak ona özel bir biçimde uygulanan bir tedavi metodudur. Kişiye özel vajinismusun kesin tedavisi açısından tanının doğru konulması son derece önemli bir husustur. Vajinismus bir hastalık hali değil, bir çeşit semptom şeklidir. Vajinal kasların kasılması gibi kalça, bacak, sırt ve çene kasları gibi vücudun çeşitli bölgelerinin de etkilendiği görülür.

Vajinismus kişisel özel tedavi yönteminde daima bilişsel – davranışsal cinsel terapiler ve hipnoz terapisi uygulanır. Tekdüze bir tedavi programı olmayan vajinismus tedavisinde kişilerin hem kendilerini hem de eşleriyle birlikte cinselliklerini keşfetmeleri sağlanır. Ayna egzersizi, masaj egzersizi, kegel egzersizi, nefes egzersizi ve dilatasyon egzersizi hem kişinin kendi kendine hem de eşiyle birlikte uygulaması gereken egzersiz çeşitleridir.

Vajinismus tedavisinde amaç, korkuyu yenmek, sorunla yüzleşmek, özgüvenin artırılması, rahatlamanın sağlanması, içgörü kazandırılmasıdır. sorunu yaşayan kadın hem kendi hem de eşiyle birlikte bu tedavi metotlarınu uygulamasından sonra, vajinismus sorunundan kesin olarak kurtulur.

]]>