Vajinal tamponun zararları nelerdir?

Daha çok çalışan kadınların iş yaşamlarına kolay edebilmelerini sağlamak amacıyla kullanmış oldukları vajinal tamponlar, sayı kanamasının dışarıya sızmasını engelleyen ve vajina dışına çıkmadan kanın emilmesini sağlayan hijyenik bir üründür. Vajinal tamponların rutin kullanımının sakıncalı olduğunu söyleyen uzmanlar, bu ürünlerinin kullanımı esnasında bir takım hususlara dikkat edilmez ise hayati tehlike yaratacağını da söylemekteler.

İş kadınları açısından büyük bir konfor sağlayan vajinal tamponlar, sürekli değiştirilmeli kesinlikle sabah takıp akşama kadar bekletilmemelidir. Çünkü uzun süre vajina içinde kalan bu tamponlardan dolayı toksik şok sendromu adı verilen klinik bir tablo husule gelmektedir. Uzun süre vajina içinde kalan bu tamponlarda Stafilokokus Aureus adlı virüs gelişimi söz konusu olur ve bu virüs söz konusu soruna sebep olan enfeksiyonu gerçekleştirir.

Vajinal tampon kullanımı esnasında aniden ateşiniz 38 veya üzerinde ise, ishal, kusma, karın ağrısı, baş ağrısı, ani tansiyon düşüşü ortaya çıktıysa ve cilt üzerinde güneş yanığına benzer lezyonlar görülüyorsa toksik şok sendromuna girmiş olabilirsiniz. Böyle bir durumun gelişmesine olanak vermemek açısından sayı günlerinizde kullandığınız vajina tamponlarını 4 saatte bir değiştirin. Hatta her tuvalete giriş çıkışlarınızda saati dolmamış olsa bile değiştirmeniz sağlığınız açısından önerilir.

Vajinal tampon kullanmak açısından bu ürünü hijyen bakımından son derece zengin olan eczane ürünlerini kullanınız. Kesinlikle evinizdeki pamuklar ile kendi çabalarınızla vajinal tampon yapmayınız. Tampon jelatininden çıkartıldığı gibi hiçbir yere temas ettirmeden takılmalıdır. Ayrıca geceleri yatarken kullanmayın, evde iken normal pedleri kullanın.

]]>