Vajinal akıntı nedenleri

Her kadında görülen vajinal akıntı oldukça normal bir durumdur. Ancak vajinal akıntının yapısında değişiklik ya da çoğalma söz konusu olduğunda, vajinal akıntının sağlıklı olmasından bahsedilemez. Akıntı, asidik bir yapıdadır ve sağlıklı olarak garçekleşmesi açısından asidik bir ortama ihtiyacı vardır. Akıntının asidik olma özelliği sayesinde bu bölgede husule gelme ihtimali olan hastalıkların ana kaynağı olarak belirlenen bakterilerin ve mantarların üremesi mümkün değildir.

Aşırı vajinal akıntı nedenleri

Asit ortamı koruma görevi ise yumurtalık hormonları sayesinde laktobasillere verilmiştir. Eğer kadınsal hormonlarda menopoz ya da diğer sağlık sorunları yüzünden azalma söz konusu olursa, laktobasil asidik ortamı koruyamaz, bu sebeple bakteriler ve mantarlar bu bölgede rahatlıkla çoğalıp yaşamaya başlarlar. Bu durum sonucunda vajinal enfeksiyonlar oluşur ve akıntının şiddeti hem artar hem de yapısında değişiklik meydana gelir.

Hastalık yapıcı mikroorganizmaları öldüren laktobasil, kadınsal hormonların azalması ya da bir takım rahatsızlıkların husule gelişiyle azalacağı gibi, rahmin iç kısmını sabun ya da lifle yıkamak gibi yanlış davranışlar sonucunda da azaltmakta hatta yok olmaktadır. Böyle bir hata yapıldığında laktobasiller ölür ve enfeksiyon gelişimi ortaya çıkar.

Düşük yapan kadınlar, gebeler, yaşlı kadın hastalar ve AIDS hastaları gibi bağışıklığı baskılanmış olan kişilerde de kadınsal hormonların azalması yüzünden şiddetli vajinal akıntı görülebilir. Vajinal akıntının şiddetlenmesinde, kaşıntı yapmasında ya da koku yaymasında östrojen hormonunun azalmasının da payı bulunmaktadır.

]]>