Üzümün faydaları nelerdir?

Kütük ve asmalarda yetişen bir meyve olan üzüm, başta çekirdeği olmak üzere sağlığımıza mütenevvi yararlar sağladığı açısından mütehassıs kişiler tarafından da tüketilmesi önerilmektedir. Bilhassa mide zayıflığı çekenler üzümü çekirdeği ile birlikte tüketmelidir diye uzmanlar, yaz aylarının sevilen meyvesinin diğer faydalarından da şöyle bahsettiler.

Üzümün yararları

 

İçeriğinde barındırdığı şeker, asit, kalsiyum, demir, iyot, fosfor, potasyum, A, B, ve C vitamini gibi besin öğeleri ile sağlığa adetsız fayda katan üzüm, beyin ve sinir metabolizmasını destekleyen en önemli meyvelerden bir tanesidir. Bilhassa gergin sinirler açısından birebir olan üzüm, öğle yemeğinden sonra bir ölçü düzenli olarak yenmelidir. Öğle yemeğinden sonra yenilen üzüm aynı zaman da günün geri kalan kısmını enerjik bir biçimde geçmesini sağlar.

Kansızlıktan yana sorunlar yaşıyorsanız düzenli olarak çekirdekli üzüm yemelisiniz. Unutmayın üzüm hem kendisi hem de çekirdeği ile şifa dağıtan bir meyvedir. Kansızlık açısından ilaç kullanmak yerine düzenli olarak çekirdekli üzüm yerseniz bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

Üzüm ürenin vücutta birikmesini de önler. Aynı zamanda gebe kadınlar tarafından da sıkça tüketilmesi gerekenler arasındadır. Ancak şeker hastaları mümkün oldukça üzümden uzak durmalıdır.

Kara üzümün faydaları

 

Üzümün beyazı kadar karası da oldukça faydalıdır. Kara üzümün yararları ise şöyledir;

Bazı karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelerek, karaciğerin çalışmasını hızlandırır. Mideye kötü etki vermeden böbreklerinde hızlı çalışmasına katkıda olur.

Kara üzüm vücutta olan fazla yağları eritir, vücudu dirençli hale getirir, cildin taze görünmesini sağlar, bağırsak metabolizmasını hızlandırır.

]]>