Üzüm suyunun faydaları nelerdir?

Yaz mevsiminin gelişiyle birlikte üzümlerde manav ve market reyonlarında yerini almakta ve üzüm tek başına sağlık açısından mütenevvi faydalar sunduğu gibi, üzümün suyu da sağlığımız açısından önem teşkil yapan pek çok yarara sahiptir. Yaz aylarında uzmanlar fazlaca üzüm tüketilmesini önerirken, üzüm suyununda sağlık açısından olan faydalarından bahsetmeden geçemediler. İşte üzüm ve üzüm suyunun yararları.

uzum-suyunun-yararlari

Üzüm suyunun yararları

Üzüm suyu faydaları

Üzüm suyu pek çok hastalığa karşı bir kalkan görevi görür ve husule gelme riski olan hastalıkları önler. Bunların başında ise son dönemlerin amansız hastalığı kanser gelmektedir. Tam bir antioksidan olan üzüm suyu, kanserle birebir savaş içindedir.

Kansızlık sorunu çekiyorsanız fazlaca üzüm ve üzüm suyu yiyebilirsiniz, çünkü üzüm suyu kan yapıcı bir özelliğe sahiptir. Vitamin ve mineral bakımından da zengin olan üzüm suyu, kalp hastalıklarından da korumaktadır. Ailesinde kalp rahatsızlığı çekenlerin risk altında olduğunu söyleyen uzman hekimler, bu kişilerin fazlaca üzüm suyu tüketmesini önermekteler.

Üzüm suyu vücudun direncini arttırmakta, bağışıklık sistemini güçlendirip enfeksiyonlara karşı korumakta, kanı sulandırmakta, cildin daha geç yaşlanmasını sağlamakta ve vücuttaki toksit maddelerin de kolayca vücuttan uzaklaştırılmasına muavenet etmektedir.

Yüksek tansiyon ve varis gibi hastalıklara karşı da üzüm suyu faydalı bir besin maddesidir. Uzmanlar günde en az bir bardak üzüm suyu içilmesinin önemini vurgulamaktalar.

]]>