Uzamış gebelik tehlikeli midir?

Halk arasında gebelik süresi 9 ay 10 gün olarak bilinir ve bu sürenin tıptaki hesaplaması 40 hafta olduğu açısından, hekimler 40 haftayı aşan gebelik durumunu uzamış gebelik olarak nitelendirirler. Bazı kadınların gebelik süresi 40 haftayı aşmakta ve bu durumun kesin olarak günümüzde sebebi bilinmemektedir. Erken doğumda olduğu kadar süresi uzayan gebeliklerde de uzman bir hekime görünmekte yarar vardır. Çünkü bazı durumlarda uzamış gebelikle birlikte bazı problemler husule gelebilir.

Uzamış gebelik riskli mi?

Bazı hekimler gebeliğin 42. haftayı geçmesinin risk yaratabileceğine inandıklarından, gebeliğin 42 haftayı geçmemesini isterler. Bazı hekimlere göre ise, gebeliğin birkaç gün ya da bir hafta geçmesi o kadar önemli değildir. Eğer ki gebeliğin uzamasında bir sıkıntı görülmemişse, bu yapıda hem anneyi hem de bebeği gözetim altında tutarlar.

Gebeliğin uzamasında tarihlerin yanlış hesaplanma ihtimali de olur. Ancak gerçek sebebiyet hiçbir zaman bilinemez. Gebeliğin uzaması lakin ki hekim tarafından bir sorun yaratmadığına dair güvence verilmiş ise, korkulacak bir durum yok demektir. Böyle bir yapıda içinde hiçbir şey şüphe bulundurmamalı ve stressiz bir biçimde doğum yapmayı beklemelisiniz. Eğer ki sorun teşkil yapan bir durum olursa, zaten hekiminin gereken müdahaleyi yerinde uygulayacaktır.

]]>