Üstün zekalı çocuk nasıl anlaşılır?

Hangi anne ve baba çocuğunun üstün zekalı olmasını istemez ki? Her konuda bilgi sahibi olması, her konuya verebilecek bir cevabı olması, meraklı ve araştırmacı olması her anne ve babanın çocuğunda görmek istediği durumlardır. Ancak ne var ki, üstün zekalı bir çocukla baş etmek sanıldığı kadar kolay değildir. Çünkü üstün zekalı çocuklar normal zeka seviyesine sahip olan bir çocuğa göre farklı davranışlarda bulunurlar. Bu davranışlar kimi zaman hoş karşılanır, kimi zamanda abartılı olur. Peki bir çocuğun üstün zekalı olduğu hangi davranışlarından anlaşılır?

Üstün zekalı çocukların özellikleri

Üstün zekaya sahip olan çocuklar normal zeka seviyesindeki çocuklara nazaran daha farklı davranışlara, hareketlere ve konuşma şekline sahiptir. Onların bu davranışları, hareketleri ve konuşmaları üstün zekalı olduğunu ortaya çıkardır. Öncelikle üstün zekalı çocukların bedensel özelliklerinde bahsedelim.

Üstün zekalı çocuklar boy ve kilo bakımından diğerlerine göre daha ileri bir yapıda olmaktadır. Enerjileri her zaman yüksek olur ve hareketliği de epey fazladır. Bu çocuklar erken yürür, erken konuşur ve daha az uykuya ihtiyaç duyarlar.

Bu bedensel özelliklerin yanı sıra üstün zekalı çocuklar ilgilendikleri konuya dikkat kesilerek yoğunlaşır. Konuşma esnasına kullandıkları sözcükler yaşıtlarına göre daha gelişmiştir. Tat alma duyusu oldukça keskindir. Gürültüye normalin üstünde tepki gösterir, altlarını ıslattıklarında bundan ciddi anlamda rahatsız olurlar.

Üstün zekalı çocuklar daha bir şeyleri daha çabuk öğrenir, dikkat süreleri daha uzundur, kelime hazneleri geniştir, zihinsel işlemleri oldukça kolay yaparlar, hayal güçleri kuvvetlidir, düşünme becerileri oldukça gelişmiştir, kendi yaş seviyelerinin üzerindeki kitapları okumayı severler, keşfetmekten hoşlanırlar, uyanık, girişken ve hazır cevaptırlar.

Dünya sorunlarına karşı ilgilidirler, bir soruna çözüm bulmayı severler, değişime aleni bir yapıları vardır, okulu severler, okumayı severler, sosyal faaliyetlerde bulunmayı severler, şiir, hikaye ve resim konusunda başarılıdırlar, lider olmayı severler ve arkadaşları arasında oldukça popüler olurlar.

]]>